Българският лекарски съюз ще предложи подписването на новия Рамков договор да се случи, след като бъде приет бюджетът на НЗОК.
Това каза в интервю за БНР д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз.
Той допълва, че делегатите на 75-ия извънреден Събор на БЛС дадоха мандат на ръководството за подписване на НРД 2023-2025 при конкретно определени на Събора параметри.
От съсловната организация очакват да има корекции в бюджета на НЗОК, преди той да бъде окончателно приет от парламента. Това са средствата, с които да се осигурят безлимитни диспансерни и профилактични прегледи, както и да се осигурят повече изследвания в извънболничната помощ.
"Надяваме се, да продължи политиката за продължаващо финансиране на дейностите в извънболничната помощ“, посочва д-р Иван Маджаров.
Сред новите моменти в текстовата част на проекта на НРД са средствата, с които да се осигурят безлимитни диспансерни и профилактични прегледи, както и да се осигурят повече изследвания в извънболничната помощ. В момента са заложени 18% увеличение.
Председателят на БЛК коментира, че трябва да се продължи стабилизиране на високотехнологичните дейности, комплексното лечение в болниците, както и осигуряването на необходимите средства там. Както и работата в доболничната помощ да стане привлекателна в интерес на пациентите. Не е необходимо да постъпват в болница, за да си правят елементарни консултации или изследвания.
Приемащ лекар в болница вече ще може да бъде и без специалност, а лекарите, които специализират, ще могат да извършват лечебни дейности като изпълнител под надзор на специалист."С този рамков договор, ако успеем да го подпишем след приемането на бюджета, се приемат доста нови неща, като философия на взаимоотношенията между БЛС и НЗОК“, пояснява д-р Маджаров.
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg