Световният ден за безопасност на храните се отбелязва всяка година на 7 юни с цел да подчертае важността на предотвратяването, откриването и управлението на рисковете, свързани с хранителната безопасност. Този ден има за цел да допринесе за осигуряването на продоволствена сигурност, здраве, икономическо благосъстояние, устойчиво развитие и достъп до пазара.
Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители", сподели мнение и препоръки към потребителите в ефира на "Нашият ден". Той посочи, че проблемът с доверието в храните е налице, за което има множество обяснения.
“В миналото хората се хранеха с продукти, достигащи до тях от максимум 50-километрово разстояние, произведени от познати хора и купувани от местния пазар, където търговците бяха запознати с потребителите“, казва той.
Според него в днешно време нещата са по-сложни. Храната пътува на десетки хиляди километри, за да достигне до нас. Връзката между производителите, търговците и потребителите е заменена от нормативни правила и регулации, които изискват ефективен контрол от страна на контролни органи. Богомил Николов посочи в предаването, че голямото предизвикателство в наши дни е да се възстанови доверието в работата на контролните органи.
Той обясни още, че за да се продължи напред, се нуждаем от възможно най-ефективен контрол върху всички продукти, които достигат до нашите маси. “На теория имаме всички необходими знания за осъществяване на такъв контрол, но в практиката все още съществуват предизвикателства, които зависят от нас всички“, казва той.
Световният ден за безопасност на храните служи като напомняне за важността на продоволствената сигурност и необходимостта от мерките за предпазване от рисковете, свързани с хранителната безопасност. Той ни призовава да се съсредоточим върху ефективния контрол на храните, които консумираме, за да се гарантира безопасността и качеството им.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В динамично развиващия се свят на технологии и изкуствен интелект, креативността среща нови възможности и предизвикателства. Димитър Узунов, съосновател на "Арте Урбана колектив" и творец, който съчетава елементи на класическа пиеса, научна презентация и видео в своите спектакли, сподели своите идеи за това как езиковите модели с изкуствен интелект..
Конференцията "Училище за бъдеще" , която ще се проведе от 22 до 24 ноември в Стара Загора , събира на едно място образователни експерти, учители и директори на учебни институции с мисия за по-добро образование в България . Във "Време за наука" говорим с Георги Ненов , създател на платформата "Свръхчовекът" , която разказва вдъхновяващи..
С всяка изминала година България все по-уверено заема своето място в световната карта на бизнеса и модата. Темите за женската красота и влиянието ѝ върху обществените нагласи, рекламните тенденции и бизнес стратегиите предизвикват нарастващ интерес и дискусии. За да разгледаме как българският модел за женска красота се утвърждава в международната..
На 21 ноември в 191-во основно училище "Отец Паисий" в село Железница ще бъде отбелязан Денят на християнското семейство и младеж. Това събитие е повече от обикновен празник – то е празник на любовта, смирението и уважението, ценности, които обединяват ученици, учители и родители. Директорът на училището, Савина Игнатова, споделя как тези..
Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме Световния ден за борба с диабета, насочен към повишаване на информираността за превенцията, ранната диагностика и грижата за пациентите с диабет. Предиабетните състояния и съвременните подходи..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg