Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Сгурев: Частните музеи са новата тенденция в Западна Европа

Снимка: musee-orsay.fr

"В момента има тенденция в изкуствознанието да се разглеждат творци в съответствие с други фигури от този период, както изложбата на Мане и Дега в музея "Орсе" в Париж например. Тази изложба беше посрещната с голям интерес. Това, което ги свързва, и това, което ги разграничава, са както идеологията така и стилът. Мане се е опитвал да се впише в официалната среда на времето си, докато Дега е започнал да се разграничава. И двамата са много силни личности, те са имали голямо уважение един към друг, но са разбирали, че търсенията им са различни.“

Според проф. Сгурев една от най-забележимите тенденции в Париж е появата на нови музейни пространства под егидата на частни компании. Така се представя историята на компанията, чрез изкуството, което те са спонсорирали. 

"В България колекционерите, които оставят колекциите си на държавата, са малко. Но културата се обновява не само чрез държавните институции, а и чрез частните колекции. Частни музеи има не само в Западна Европа, но и Чехия, в Русия. Дано да има по-силен натиск да бъдат урегулирани такива инициативи в България. – казва проф. Сгурев  – Обикновено ние гледаме на културата през гледната точка на предлагането, но има и актуални данни за търсенето на култура. На базата на последните данни се забелязва, че степента на достъп до култура зависят от образованието и географския фактор. Голяма е разликата между големите и малките градове и селата. Мислех, че икономическият фактор ще е много важен, но се оказа, че той остава по-назад. Но като цяло цените на билетите са високи у нас."

Проф. Стоян Сгурев е доктор по социология от Станфордския университет, член на Научния съвет на фондация "Център българо-европейски културни диалози" към Нов български университет и преподавател в Париж, където живее от години. 

Чуйте разговора от звуковия файл.

Снимки – музей "Орсе"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23