Комитетът на министрите към Съвета на Европа приветства приемането на важни дългоочаквани реформи в България, съобщи министърът по време на пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС). Тези реформи предвиждат въвеждането на механизми за независимо разследване на дейността на главния прокурор и съдебен контрол върху отказите за образуване на досъдебно производство за тежки престъпления и за някои други престъпления, свързани с нарушение на европейската конвенция за правата на човека и корупция.
Доктор Орлин Колев, специалист по Конституционно право и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", сподели в интервю за "Нашият ден" своето мнение относно приемането на реформите.
Той посочи, че нашите европейски партньори подкрепят тези реформи и те са в съответствие с истината, до която стигаме и ние сами.
“Нашите европейски партньори съвсем принципно заемат тази позиция и казват истина, до която стигаме и ние самите. След като няколко пъти ни беше припомнена, че трябва да използваме закона в неговата висина и никой не може да бъде над него. Не следва да има институция, дори в лицето на главния прокурор, на която да не може да бъде потърсена отговорност“, казва ли той.
Той изрази съжаление относно общата практика в България да се приемат много закони, които след това бързо “биват променяни и допълвани, дори преди да влязат в сила“. Доктор Колев предложи законотворците да осъзнаят тази прибързаност и да работят в посока повишаване на качеството на законите.
Относно предложенията за промени в Конституцията, д-р Колев заяви, че въпреки че действащата конституция на България е приета през 1991 година и е една компромисна конституция, тя не отстъпва по нищо на конституциите на развитите демокрации.
Въпреки това, доктор Колев посочи, че съществува утежнен механизъм за изменение на Конституцията, което гарантира, че нейното изменение и допълнение ще бъде извършено само след задълбочени разисквания и основателни аргументи. Той изрази мнението си, че обществото, представено от политическите представители, трябва да се задоволи дали има необходимост от промяна на конституционния модел.
Д-р Орлин Колев сподели своето мнение относно предложенията за промени в Конституцията на България. Той подчерта, че въпреки че действащата конституция е съвременна и не отстъпва на конституциите на развитите демокрации, въпросът, който трябва да се зададе, е дали обществото, представено от политическите представители, има нужда от промяна на конституционния модел.
“Не случайно е предвиден един утежнен механизъм за изменението на конституцията, за да гарантира периодически политическите амбиции на някои субекти за нейното изменение и допълнение“, посочва той.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg