Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не можеш два пъти да влезеш в една и съща игра

Допреди социалните мрежи компютърните игри бяха сочени като едни от големите крадци на време при възрастни и подрастващи.
Ефектът на зарибяването, разбира се, далеч не е за подценяване, а причините понякога да хлътваме във въображаеми светове и роли е и в добре написания сценарий (има немалко игри като "Вещерът", които тръгват от книга и такива, които се превръщат във филми за голям екран като Assassin's Creed или пък в свърхуспешен сериал като "Последните оцелели".)

За ролята и значението на литературата в игрите разговаряме с проф. Миглена Николчина, която преподава в магистърската програма "Дигитални медии и видеоигри" към ФЖМК на Софийския университет.

"За разлика от четенето, което можем да вършим разсеяно, играенето изисква концентрирано внимание, защото, ако пропуснем даден детайл, ще променим цялостната картография и действието ще поеме в определена посока, изтривайки цял един набор от възможности.

При игрите има и известно противоречие между алгоритъма и наратива – едното е бързо, повторително и настоятелно, а сюжетът понякога изисква да спреш, да се вгледаш, да прочетеш."

В предаването "Литературата. Начин на употреба" отправяме бегъл поглед към богата, многослойна картина на видеоигрите, с уточнението, че говорим за онези, които по думите на проф. Николчина са "сплав от литература, театър и кино, в които по съществен начин са включени музиката и визуалните изкуства, които въвличат играча в решаването на артистични, морални и интелектуални дилеми и във всичко това не забравят, че са удоволствени и че удоволствието им предполага взаимодействие на всички наши способности".

Професор Миглена Николчина преподава в Катедра по теория на литературата и в програмата "Дигитални медии и видеоигри" към СУ "Св. Кл.Охридски". Изследователските ѝ интереси включват взаимодействието на литература, философия, политология и игрознание. Авторка е както на научни изследвания, така и на книги с поезия и разкази. Наред с диалозите с Еньо Стоянов и Николай Генов, по темата на видеоигрите е публикувала статията "Time in Video Games: Repetitions of the New").

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуство и величие в изложбата "Кралиците" на Георги Андонов

Новата самостоятелна експозиция на художника Георги Андонов носи името "Кралиците". Творбите са специално създадени за изложбата и са непознати на публиката. Серията "Кралиците" е колекция, в която се отразяват величие и мощ. Някои от картините са вдъхновени от реални жени в историята, а други са напълно въображаеми, създадени по образа на..

публикувано на 19.05.25 в 17:40

Петър Чухов в диалог с Бога в новата си стихосбирка "В края на леглото"

Новата стихосбирка на Петър Чухов е озаглавена "В края на леглото". Той залага отново на лаконичното изразяване и задълбоченост на мисълта. В стихотворенията се разкрива дълбокото вътрешно търсене на поета. Те представляват диалог с Бог и за автора са важна част от религиозната необходимост на човека. Бог за Чухов има не само религиозен смисъл, а..

публикувано на 19.05.25 в 17:06

Фестивал за съвременен танц One Dance Festival в Пловдив

Вече 17 години One Dance Festival е трибуна на съвременния танц от най-високо качество в България. Събитието представя смела, иновативна и разнообразна програма от техники, стилове и послания. За 5 години фестивалът копродуцира таланти от цял свят, чиито изпълнения бързо завладяват международни сцени, печелят награди и световно признание...

публикувано на 19.05.25 в 16:33
акад. Иван Тодоров

Памет и бъдеще: Фондация "Тодоров" връчва първите си награди

В рубриката „Културен код“ на предаването Terra Култура се запознаваме с изключителното наследство на физика акад. Иван Тодоров и с мисията на фондация „Тодоров“, която поддържа високо ниво на развитие в областта на математичната физика и математиката в България, както и в създаването на забележителни художествени литературни произведения на..

обновено на 19.05.25 в 13:27

Изкуството в мен: Марк Менсън и "Тънкото изкуство да не ти пука"

Марк Менсън е известен американски блогър, чиито провокативни коментари по теми от живота – личностното развитие, социалните отношения и връзките – изкушават два милиона души да следят блога му редовно. Живее със съпругата си в Ню Йорк, пише статии и води семинари. От книгите му в световен мащаб са продадени над 20 милиона екземпляра. Преведени на..

публикувано на 19.05.25 в 12:56