Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо жителите на Малко Белово са срещу изграждане на соларен парк в близост?

| обновено на 13.06.23 в 10:07
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В началото на месеца жители на Малко Белово излязоха на протест срещу изграждането на соларен парк в близост до техните домове и продажбата на общински имоти. 

Миглена Зашева, една от организаторите на протеста, изрази своето неудовлетворение в ефира на "Нашият ден". Тя сподели, че през октомври месец миналата година забелязали багер, който започнал разчистването на терена до техните домове. Тогава разбраха, че на 1 километър разстояние от Малко Белово и Белово ще бъде изграден голям соларен парк с площ от 120 декара, без предварително обществено обсъждане. Те подават официално възражение, в което подписват разстояние от 2000 метра между парка и техните жилища. Възражението е подкрепено от подписите на 613 души.

Притесненията са били представени пред общинския съвет на Белово през октомври месец миналата година, като кметът на Белово тогава е изразил съгласие и заявил, че ако е знаел за подписите, е щял да подпише лично.

“От общинския съвет застанаха на наша страна и казаха, че докато гражданите и фирмата не намерим консенсус, те няма да гласуват промяна на статута на земите. Това продължи няколко месеца, до май месец тази година. Изведнъж в началото на май месец фирмата започна строежа на първите четири мегавата от соларния парк на няколко метра от вратите ни, където в частния имот попадат нашите водопровод и канализация, до които няма достъп. Един общински път е изцяло затворен. Така разбрахме, че кметът е разписал документи за смяна на статута на земите и е издал разрешително за строеж“, казва тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Експертът по фотоволтаични централи, Антон Желев, изрази своето мнение по въпроса в ефира на "Нашият ден". Той обясни, че производството на електроенергия в тези централи се осъществява чрез използване на силициеви панели, които поемат фотоните и генерират електроенергия, без да излъчват радиация. Той увери жителите, че няма опасност за техния живот във връзка с възможни заболявания или вредни излъчвания.

Въпреки това, жителите на Малко Белово продължават да се противопоставят на изграждането на соларния парк в непосредствена близост до техните домове. Те изискват яснота относно продажбата на общински имоти и се стремят към защита на своите интереси и качеството на живот. Темата остава актуална и ще бъде обсъдена на предстоящите заседания на местния парламент, където се очаква да бъдат представени аргументи и решения по спорните въпроси.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20