Броени дни след премиерата на танцовото представление „Връзки“, на 3 юли в театъра в Търговище, предстои и второто му представяне. От есента се очаква представлението да се представи и пред софийска публика.
В студиото на „Нашият ден“ режисьорът и хореограф Неделя Ганчева, заедно с актьора Радослав Радев, говориха за ролите на връзките и отношенията в семейството, представени на театралната сцена чрез танц и музика. Те коментираха също дали е възможно тялото и движенията на актьора да бъдат разбрани по-добре от представление с говор и как без думи се изиграват различните нюанси на роднинските взаимоотношения.
Според Неделя Ганчева, „всички са танцьори, защото всеки от нас, ако има нещо, в което е прекарал целия си живот, това е тялото си“. И добавя, че би трябвало малко по-съзнателно да подхождаме към него и да следим процесите си в него.
Радослав Радев споделя, че „вече се чувства като танцьор“. В началото на процеса не познавал достатъчно тялото си и не му вярвал. „Всички ние танцуваме всеки ден, например, когато поздравяваме някого и му махнем с ръка. Идеята е да развием тези движения и мисля, че успяхме“, каза в допълнение актьорът.
Двамата разказват, че в началото са се чудили дали има начин един актьор да разкаже една история без помощта на гласа си. Оказало се, че е възможно и дори изключително приятно.
„Тялото не лъже. Много по-лесно е да предадеш емоция чрез тялото си. За мен е интересно да работя с образи и да си представям, че езикът на тялото е друг език и ние превеждаме от български на танцов език, който е друг вид форма на изразяване“, споделя режисьорът Неделя Ганчева.
По думите на Радослав Радев, в представлението актьорите не налагат, а предлагат различни емоционални състояния, като показват своята интерпретация за връзките в семейството и между хората, а всеки зрител сам извлича нещо за себе си.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Елена Веселинова е студент по медицина в СУ "Св. Климент Охридски", а Рая Баева – студент по фармация. Специализация в Тунис – пустиня, оазиси, бедуини и камили. В Италия – "студентска" Болоня и "аристократична" Флоренция. История на фармацията – между Гален и Баба Яга. Спонтанно и интересно посещение в Будапеща – на бяло вино и газирана вода...
Хюсеин Йеменджиев , преподавател от Бургаския университет, е един от хората, които дават пример в България за успешен трансфер на научни иновации в бизнеса. Неговата компания, EnovaH2O, създава иновационни решения за мониторинг на качеството на водите и през 2018 година печели наградата за най-добър стартъп в Европа в категорията "Вода". В..
В Дома на киното на 17 декември с вход свободен от 19:20 ч. ще се състои премиерата на късометражния филм "Реките на София", представен от фондация "Колективът". За документалния филм и инициативата на "Колективът" за реките на София, която стартира преди пет години с едноименния фестивал разговаряме в "Нашият ден" с арх. Мартин Янков от..
В рубриката " Въпреки мрежата " гостува Иглика Иванова , член на УС на Коалицията за медийна грамотност с фокус върху европейската и национална политика в областта на медийната грамотност. Тя ни гостува в качеството си на редактор на българската версия на " Уикипедия " . Защо ще говорим за "Уикипедия"? Защото, най-вероятно, изобщо не сме..
Барселона по Коледа - това е едно платно, чийто художник е светлината. Тя танцува с времето и цветовете. Градът, който винаги пулсира с динамиката от туристите, забързания начин на живот, културата и морския бриз, през декември е обгърнат от едно меко, почти интимно вълшебство. Слънчевият вятър носи аромата на испанския коледен сладкиш турон, на..
Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести..
Емблематични произведения от различни периоди от творчеството на Панчо Владигеров ще прозвучат в аранжимент за глас, ударни инструменти (ксилофон и..
"Когато ме питат за кого е предназначено представлението, което правя, аз отговарям – за всички хора, малки и големи, у които детето е живо и които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg