Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Драматичен театър Търговище представя първия си “движенчески“ спектакъл

Радослав Радев, Неделя Ганчева и водещият на предаването “Нашият ден“ Божидар Александров.
Снимка: БНР

Броени дни след премиерата на танцовото представление „Връзки“, на 3 юли в театъра в Търговище, предстои и второто му представяне. От есента се очаква представлението да се представи и пред софийска публика.

В студиото на „Нашият ден“ режисьорът и хореограф Неделя Ганчева, заедно с актьора Радослав Радев, говориха за ролите на връзките и отношенията в семейството, представени на театралната сцена чрез танц и музика. Те коментираха също дали е възможно тялото и движенията на актьора да бъдат разбрани по-добре от представление с говор и как без думи се изиграват различните нюанси на роднинските взаимоотношения.

Според Неделя Ганчева, „всички са танцьори, защото всеки от нас, ако има нещо, в което е прекарал целия си живот, това е тялото си“. И добавя, че би трябвало малко по-съзнателно да подхождаме към него и да следим процесите си в него.

Радослав Радев споделя, че „вече се чувства като танцьор“. В началото на процеса не познавал достатъчно тялото си и не му вярвал. „Всички ние танцуваме всеки ден, например, когато поздравяваме някого и му махнем с ръка. Идеята е да развием тези движения и мисля, че успяхме“, каза в допълнение актьорът.

Хореографът на спектакъла Неделя Ганчева. Снимка: Драматичен театър - Търговище

Двамата разказват, че в началото са се чудили дали има начин един актьор да разкаже една история без помощта на гласа си. Оказало се, че е възможно и дори изключително приятно.

„Тялото не лъже. Много по-лесно е да предадеш емоция чрез тялото си. За мен е интересно да работя с образи и да си представям, че езикът на тялото е друг език и ние превеждаме от български на танцов език, който е друг вид форма на изразяване“, споделя режисьорът Неделя Ганчева.

По думите на Радослав Радев, в представлението актьорите не налагат, а предлагат различни емоционални състояния, като показват своята интерпретация за връзките в семейството и между хората, а всеки зрител сам извлича нещо за себе си.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: БТА, БНР

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Попов

Видеопоредицата Sprouts – сложните теми на разбираем език

Във време, в което информацията струи отвсякъде, един аудио-визуален проект обяснява сложни концепции и явления на разбираем и атрактивен език – чрез анимация. Иван Попов от фондация "Заедно в час" представя във "Време за наука" видеопоредицата Sprouts.   Sprouts е международна платформа за кратки анимирани видеа, подходящи за специалисти от..

публикувано на 06.11.24 в 09:10

Импулсът в мен: Проблемът TikTok

Отваряме една безкрайна тема – опасностите в социалните мрежи. Води ли до проблеми ползването на TikTok? В "Тийн Тайм" задаваме този въпрос, след като CNN съобщи за съдебен иск срещу TikTok заради увреждане на психичното здраве на децата. В обвинението се твърди, че платформата е "пристрастила" младите хора и е навредила на психиката им...

публикувано на 06.11.24 в 06:20

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57