Броени дни след премиерата на танцовото представление „Връзки“, на 3 юли в театъра в Търговище, предстои и второто му представяне. От есента се очаква представлението да се представи и пред софийска публика.
В студиото на „Нашият ден“ режисьорът и хореограф Неделя Ганчева, заедно с актьора Радослав Радев, говориха за ролите на връзките и отношенията в семейството, представени на театралната сцена чрез танц и музика. Те коментираха също дали е възможно тялото и движенията на актьора да бъдат разбрани по-добре от представление с говор и как без думи се изиграват различните нюанси на роднинските взаимоотношения.
Според Неделя Ганчева, „всички са танцьори, защото всеки от нас, ако има нещо, в което е прекарал целия си живот, това е тялото си“. И добавя, че би трябвало малко по-съзнателно да подхождаме към него и да следим процесите си в него.
Радослав Радев споделя, че „вече се чувства като танцьор“. В началото на процеса не познавал достатъчно тялото си и не му вярвал. „Всички ние танцуваме всеки ден, например, когато поздравяваме някого и му махнем с ръка. Идеята е да развием тези движения и мисля, че успяхме“, каза в допълнение актьорът.
Двамата разказват, че в началото са се чудили дали има начин един актьор да разкаже една история без помощта на гласа си. Оказало се, че е възможно и дори изключително приятно.
„Тялото не лъже. Много по-лесно е да предадеш емоция чрез тялото си. За мен е интересно да работя с образи и да си представям, че езикът на тялото е друг език и ние превеждаме от български на танцов език, който е друг вид форма на изразяване“, споделя режисьорът Неделя Ганчева.
По думите на Радослав Радев, в представлението актьорите не налагат, а предлагат различни емоционални състояния, като показват своята интерпретация за връзките в семейството и между хората, а всеки зрител сам извлича нещо за себе си.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Във време, в което информацията струи отвсякъде, един аудио-визуален проект обяснява сложни концепции и явления на разбираем и атрактивен език – чрез анимация. Иван Попов от фондация "Заедно в час" представя във "Време за наука" видеопоредицата Sprouts. Sprouts е международна платформа за кратки анимирани видеа, подходящи за специалисти от..
Отваряме една безкрайна тема – опасностите в социалните мрежи. Води ли до проблеми ползването на TikTok? В "Тийн Тайм" задаваме този въпрос, след като CNN съобщи за съдебен иск срещу TikTok заради увреждане на психичното здраве на децата. В обвинението се твърди, че платформата е "пристрастила" младите хора и е навредила на психиката им...
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg