Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланията на Христо Смирненски 100 години след смъртта му

На 18 юни 2023 г. се навършват 100 години от  от смъртта на вечния юноша на българската поезия – Христо Смирненски, когато Жълтата гостенка поставя точката на последното изречение от краткия му живот. Поетът оставя над 800 лирически произведения и над 100 – в проза. Всяко от тях и днес е толкова актуално, колкото и вчера.

В началото на април 1923 г. поетът неочаквано получава кръвоизлив и лекарските препоръки за чист въздух, силна храна и пълно спокойствие обаче са непосилни за бедния Христо. Родителите му наемат слънчева стая в Горна баня и там състоянието му се стабилизира. Смирненски не престава да твори и да посреща множество посетители. В края на май е отпечатана и последната му творба – сатирата "Приказка за стълбата“, в която поетът разобличава политическите ренегати, въздигнали се от социалните низини и станали "принцове“. 

Нов кръвоизлив на 5 юни прави състоянието му критично. Той незабавно трябва да постъпи в санаториум, но свободно легло не се намира. Лекарският съвет поставя безнадеждна диагноза – милиарна туберкулоза. Превратът от 9 юни 1923 г. оставя Смирненски без храна и лекарства за два дни. Той е преместен спешно в близък частен санаториум, но твърде късно. Рано сутринта на 18 юни 1923 г. той си тръгва от този свят, малко преди да навърши 25-годишна възраст.

В звуковите хроники, съхранени в Златния фонд на БНР, е запазено писмото на Христо Смирненски до неговата любима Женя Дюстабанова, прочетени от актьорите Васил Стойчев и Мая Зуркова, в записи от 1978 г.

На 6 юли 2023 г. от 18:30 ч. предстои литературна разходка "Разместената София на Смирненски“, която ще започне в градинката пред Музея за история на София, откъдето ще тръгнат по знаковите улици, възпети от Христо Смирненски – „Мария Луиза“ и „Пиротска“, за да стигнат накрая до заветния прекрасен двор на обновената къща-музей "Христо Смирненски“ на улица "Овче поле“ № 116 в София. 

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба Recipe II / „Рецепта II“

Артсцената на Велико Търново

През последните години прави впечатление, че артсцената във Велико Търново се развива много активно. Съвременното изкуство в града вече има свои установени "места" и инициативи. Конкретен повод да говорим за събитията там е българо-германската изложбата "Рецепта II". Тя е представена до 18-и май в изложбените зали "Рафаел Михайлов" по инициатива..

публикувано на 15.05.25 в 17:05

Румънски режисьор постави "Крал Лир" в Русе

В Драматичния театър "Сава Огнянов" - Русе текат последните репетиции на премиерния спектакъл "Крал Лир". Постановката по прочутата Шекспирова трагедия е дело на един от най-добрите млади румънски режисьори Думитру Акриш, който поставя за втори път на сцената на Русенския театър. Преди две години той направи там спектакъл по пиесата "Изчезващи" от..

публикувано на 15.05.25 в 16:30

Тържество и специална изложба в Сатиричния театър

"60 години Сатирата има дом на ул. "Стефан Караджа" № 26" е специална изложба, с която Сатиричният театър "Алеко Константинов" отбелязва годишнината от представлението "Много шум за нищо", реж. Гриша Островски, с което сградата е официално открита. На тържеството днес (15 май) от 17:30 ч. във фоайе "Зрители" ще бъдат открити и маски на..

публикувано на 15.05.25 в 16:28
Клара Армандова

Актрисата Клара Армандова представя автобиографичен роман

Авторката на мемоарния роман "Танцът на делфините" – актрисата Клара Армандова, гостува в "Артефир" преди премиерата в Дом на културата "Средец" от 18:30 ч. По думите на Армандова книгата не е просто автобиографична – тя съчетава спомени, художествени елементи и свидетелство за една отминала епоха. Описаният период се простира от 50-те години..

публикувано на 15.05.25 в 15:50

Софи Бехарано де Голдберг: Сърцето ми се вълнува – тази история най-сетне се завръща у дома

Романът "Морската градина" на мексиканската писателка Софи Бехарано де Голберг е роман за България . За живота на едно семейство български евреи по време на Втората световна война. За спасението, напускането на родината и Европа. За историческите усилия на един народ да защити максимално сънародниците си от еврейски произход. В "Артефир"..

публикувано на 15.05.25 в 14:03