Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 юни – Световен ден на бежанците

Мариана Тошева: Все още нямаме национална интеграционна програма за бежанците

Борис Чиширков: Отговорността за приобщаването лежи върху цялото общество

Бежанци от Судан си почиват на границата с Чад
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Световния ден на бежанците, под мотото "Надежда далеч от дома. Свят, в който бежанците винаги са включени", в предаването “Нашият ден“ се разглеждат начините за приобщаване на бежанците и възможностите, които те могат да предоставят на приемащите страни, както и проблемите, които трябва да бъдат решавани. Мариана Тошева, председател на Държавната агенция за бежанците и представител на Върховния комисариат на бежанците към ООН, и Борис Чиширков, председател на Агенцията за бежанците, споделят своите мнения по въпроса.

Мариана Тошева посочва, че въпреки дългогодишните усилия на държавите-членки на ЕС, все още има предизвикателства както на национално, така и на европейско ниво. Тя подчертава важността на единството в Европа не само в различни политически области, но и в политиката за убежище и миграция. Интеграцията на бежанците остава голям проблем, въпреки положените усилия да се осигурят минимални условия за прием. Мариана Тошева споделя, че има добри практики на национално ниво, но все още не съществува национална интеграционна програма. Тя посочва, че причината за липсата на такава програма е свързана с кризата с бежанците от Сирия.

“В последните четири години усилията бяха насочени към това да успее България да изпълни ангажиментите си по приемане, настаняване и обработване на молбите за убежище. Реално интеграционната програма остана извън сферата на убежището“, твърди тя.

Борис Чеширков, Мариана Тошева и водещата на “Нашият ден“ Нина Цанева

От своя страна, Борис Чиширков също подчертава, че в момента не съществува интеграционна програма и призовава държавата да я приеме. Той обаче акцентира на това, че отговорността не лежи само върху централната власт, а върху цялото общество. Чиширков предлага промяна в начина, по който се говори за бежанците, като се набляга върху положителните примери, вместо да се фокусира само върху технически и статистически въпроси. Той призовава за позитивен диалог и подчертава важността на споделянето на положителни примери.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44