Филмът "Не те харесвам" на режисьора Борислав Костов получи редица международни награди. Сред тях са "Златна вълчица" в Рим за най- добра драма и "Златен венец" от Канада, с акредитация за Оскар. В сюжета на филма е темата за войната и са използвани реални случки и факти. Режисьорът посещава Сирия, откъдето събира реални впечатления и кадри от разговори с местните. Главният персонаж Азад е сирийски бежанец, опитващ се да стигне до Германия. Помага му сърбинът Зарко. Минавайки през България, Азад попада в затвора, обвинен в опит за непредумишлено убийство на дете. В затвора Азад се запознава с Боса – Коко. Приятелството между тях променя съдбите им, разказват режисьора Борислав Костов и делегирания продуцент Каролина Димитрова на филма "Не те харесвам":
"Видях, че няма истории за клоуни и за затвори. Открих тази ниша. Мен акъла ми ме е спасил. Мисля, че нашата професия не е неблагодарна. Има саможертва, близките ни понякога страдат, защото понякога сме обсебени от това, което правим. Имам нужда да давам много от себе си, защото чувствам, че не съм дал на най- близките си. Първия си филм "Нощта на мечтите" го посвещавам на сина си. "Не те харесвам" посвещавам на всички жертви на войната, не само в Сирия, по принцип, защото така се разбиват мечти и животи."
Три лични истории на реални личности са залегнали в драматургията на филма. Първата е за семейство от Сирия от малко градче близо до Алеппо. Тръгват да се изнасят от обсаденото градче и пред тях обезглавяват дъщеричката им, която е забравила своята играчка в къщата, докато се изнасят. Този филм Ви провокира към равносметка за личния живот и кариерния Борислав Костов. В момента предстои заснемането на трета част от новелата "Мимикрия", чието име е "Пауза". Той води към друга равносметка и към други реални истории.
След много изследвания и работа с историята, с факти и сведения от Иван Тренев, Макгахан, Борислав в момента завършва и драматургията на последния си филм, свързан с българската история и един много тежък период за българите – турското робство:
"Направи ми впечатление, че се обръща много малко внимание на българската история, потресох се от изказвания на млади хора, че не ги интересува историята ни, че искат да правят "модерни неща", не бива да си забравяме историята, защото това ще ни унищожи като нация тотално. Провокирах се от една история от тефтерчето на Левски, бях провокиран от историята на Макгахан. Впечатлен съм от Левски, Раковски, Бобеков."
Борислав работи с много млади хора, които обучава в своите школи. Сред неговите ученици е и Мария Бакалова, във филма на Борислав е една и от първите ѝ роли. Режисьор на филма е Борислав Костов, сценарият е на Любен Чаталов, Борислав Костов. Оператор е Христо Генков, Димитър Розов. Музиката е на Климент Дичев, Димо P.I.F. В главните роли са Калин Пачеръзки, Любен Чаталов, Дими Димчев, Васко Драганов, Мария Бакалова и други. Продуцентите са Валерий Костов, Яница Лазарова, Борислав Костов. Други награди за филма са от Москва – "Нови хоризонти за най-добра драма", "Златен венец" от Мадрид.
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..
"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната версия и режисурата са на Йордан Славейков, който пренася на сцената едноименния си роман. "Аз съм човек на театъра, след това започнах да пиша, и не ми беше много трудно от епоса, от разказа,..
"Поколение в кадър" е фотографска изложба, в която в 45 снимки 15 млади творци разказват за битките, които младото поколение води или припознава като свои каузи. Авторите са от курса "Фотографията като изкуство и бизнес" на Мариян Томов. Сред темите, които засяга проектът, са разрухата на басейна на ЦСКА в София, сгради на Александровска..
В книгата си "Това, което видях от Балканската война" Симеон Радев описва как стои с войниците на Босфора и те го питат какво е това отсреща. Азия, им отговаря той. А ние тук какво сме, го попитали. Ние сме Европа, им казал той. И те били много учудени, защото Европа им се струвала безкрайно чужда и далечна. Цитирам по памет тази случка отпреди..
Днес (16 април) се открива изложбата на Зои Север "Израел от сапфир и злато: Приказка за два града", която предлага на зрителите визуално пътешествие през Тел Авив и Йерусалим. Експозицията, организирана по повод честванията на 35-годишнина от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Израел, може да бъде видяна до..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по..
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg