Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добромил Иванов:

Дружество с променлив капитал – предложение за развитие на стартъп компаниите в България

Какво трябва да се промени в образователната ни система и защо тези промени са важни за бизнеса?

Добромир Иванов
Снимка: Личен архив - ФБ Добромир Иванов, BESCO

Защо трябва да бъде създадена нова правна форма на Дружество с променлив капитал (ДКП) чрез предложените промени в Търговския закон. Какви законодателни промени очакват представителите на предприемаческата и стартъп екосистема в България, коментира в ефира на "Нашият ден“ Добромир Иванов, изпълнителен директор на Българската предприемачелска асоциация.

"Това е една инициатива, която започнахме преди няколко години и вече е на своя финал и тя е свързана със създаването на нов вид дружество. То ще се казва Дружество с Променлив Капитал (ДПК). И то е важно не само, защото ООД-то е създадено за занаятчийници от XIX век, а пък е най-масовото използвано, но просто светът се е променил“, казва Добромир Иванов.

И допълва, че в момента един служител, за да бъде част от една компания и да остане дълго време да работи в нея, той има нужда от други неща, които са важни. Като например е създаването на “option pool“. Това е възможността всеки служител от компанията да получи една частица от нея, когато тя стане успешна.

Преди няколко дни в Народното събрание бе внесен законопроект за допълнение и изменение на Търговския закон. Предложението е ДПК да могат да бъдат само микро и малки предприятия по смисъла на Закона за малките и средни предприятия. В случай че след края на финансовата година ДПК престане да отговаря на съответните изисквания за микро и малки предприятия, то следва задължително да бъде преобразувано в капиталово дружество.

Изискване за минимален капитал при учредяване на дружеството няма. След учредяване на дружеството капиталът се установява на годишна база с решение на годишното Общо събрание на ДПК при приключване на финансовата година и преглед на неговото изменение по отношение на предходната финансова година.

"Идеята е да се сложи фокус върху средно и високотехнологичните компании извън София, защото това е начинът повече хора да получават по-високи заплати и да имат много повече възможности от работодатели, между които те да избират“, посочва Добромир Иванов.

Според него най-важната промяна в Закона за насърчаване на инвестициите е промяна на критериите, по които се дават класовете на инвеститорите.

Подробности чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диян Стаматов

481 свободни места за училищни директори: Има ли достатъчно подготвени кандидати?

На 19 август 2024 г. приключи кампанията за набиране на кандидатури за училищни директори в България. С общо 481 свободни места в страната , въпросът дали има достатъчно подготвени и мотивирани кандидати за тези позиции предизвиква значителен интерес. В ефира на предаването "Нашият ден" Диян Стаматов , председател на Съюза на работодателите в..

обновено на 22.08.24 в 10:40

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище. В продължение на седмица..

публикувано на 21.08.24 в 10:03

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на  Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев. Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.   От дистанция нещата изглеждат винаги..

публикувано на 21.08.24 в 09:40

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата. През пролетта д-р Димитрова беше..

публикувано на 21.08.24 в 08:38