Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Янита Тончева

Ранното детско развитие – споделена грижа и отговорност на обществото

адв. Янита Тончева
Снимка: wwo.bg

Ранното детско развитие – споделена грижа и отговорност на обществото – е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Анализ на законодателните регулации и предложения за нормативно уреждане на неформалните образователни услуги за деца в страната и в чужбина прави адв. Янита Тончева, ръководител на фондация "Институт за устойчиво развитие на правото".

"Ранното детско развитие е една от ключовите фундаментални теми въобще на обществото ни. От правна гледна точка го осъзнахме през 2019 г., защото тогава се прие препоръката на Съвета на Европа за качествено образование и грижи в ранна детска възраст. Съветът на Европа призна, че всичко, което се случва в живота ни, основата е в ранното детство. Тогава се създаде една рамка за качество, приета от всички страни-членки, която даде с 10 критерия базата за това кога са качествени услугите и грижите в образованието за деца. 

Това ни вдъхнови и преди 2 години направихме проект, който беше с много сериозни анализи и проучвания – сравнителен анализ на действащото българско законодателство, с тази препоръка и рамка за качество на Съвета на Европа. Директори, учители, държавни институции, хора от академичните среди, неправителственият сектор се обединиха около това проучване и ние излязохме с един много стойностен продукт, който даваше всички страни на проблема с развитието в ранна детска възраст. 

В продължение на това приехме партньорството на Фондацията за децата в риск по света, за да я подкрепим със своята експертиза в подготовката и управление на проекти. Да подготвим един успешен проект, който финализирахме вчера с прекрасна Кръгла маса и дискусия по въпросите на ранното детско развитие – като споделена грижа и отговорност на обществото."

Адв. Янита Тончева подчерта, че вече е време в България да се приеме Стратегия за развитие на детето – въпрос, който се коментира, но от години се отлага. Държавата трябва да се заеме сериозно с това. "Необходимо е партньорството на всички, необходимо е развитието и грижата за децата да бъдат мисия на цялото общество. 

Важни са финансовите модели, които ще се въведат, защото Наредбата за финансиране в Образование и грижи е изключително остаряла. Тя не може да обслужи адекватно съществуващите проблеми и реалности в тази сфера."

Адв. Тончева информира и за едно предстоящо събитие на 28 юни от 15 ч. в Литературен клуб "Перото" в НДК "Аз вече знам и мога да се справям сам", насочено към създаване на базови правни познания в българските младежи.

Чуйте разговора от звуковия файл.

Снимка – Фондация за деца в риск по света

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44

"Нито една повече" – София се присъединява към световния протест срещу насилието над жени

На 25 ноември светът отбелязва Международния ден за елиминиране на насилието над жени, а в София това ще бъде подчертано със символично протестно шествие под надслов "Нито една повече". Събитието ще започне в 18:00 ч. пред Съдебната палата и ще има за цел да обърне общественото и институционалното внимание към тревожните нива на домашно насилие и..

публикувано на 25.11.24 в 11:31