"Ясен месец веч изгрява" се нарича прочутият странджански химн, написан от Яни Попов, който е музикалният образ на въстанието в Странджанския край – неразделна част от Илинденско-преображенското въстание през лятото на 1903 г.
Тъкмо в края на юни 1903 в местността "Петрова нива" се взема решение от ВМОРО за въстание в Одринския революционен окръг.
Говорим за събитията, предшестващи въстанието, за промененото съзнание на довчерашната рая в останалите още под османска власт територии на Балканския полуостров, но и за влиянието на България върху тези краища. Спираме се на образите на войводата Георги Кондолов, на друг войвода – Петър Васков, с произход от Македония, на отец Иван Бонев и други знакови фигури от региона.
Всъщност това е едно от предаванията това лято за Илинденско-преображенската епопея, от която тази година честваме 120-годишнина. Първият епизод е посветен повече на въстанието в Странджанско. За събитията на Петрова нива, за героизма на въстаниците и реакциите на дипломатическите служби разказват историците проф. Боряна Бужашка, Николай Поппетров, доцент Георги Граматиков и журналистката от Хасково Златка Михайлова.
Проф. Бужашка споделя как се възприема издадената в съавторство с президента Георги Първанов книга „Илинденско-преображенското въстание 1903 г. през погледа на европейските дипломати“. Николай Поппетров очертава общата обстановка в България и на Балканите тогава, прави и анализ на международната ситуация. Златка Михайлова добавя интересни щрихи към ликовете на някои от най-знаменитите поборници от този край. Георги Граматиков описва ситуацията в родното си село Покрован преди 120 години, създаването на комитети там и гибелта на някои от участниците в буната.
Предаването е част от цикъла "Непремълчаната история на Илинденско-преображенската епопея" в рамките на предаването "Премълчаната история".
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg