"Ясен месец веч изгрява" се нарича прочутият странджански химн, написан от Яни Попов, който е музикалният образ на въстанието в Странджанския край – неразделна част от Илинденско-преображенското въстание през лятото на 1903 г.
Тъкмо в края на юни 1903 в местността "Петрова нива" се взема решение от ВМОРО за въстание в Одринския революционен окръг.
Говорим за събитията, предшестващи въстанието, за промененото съзнание на довчерашната рая в останалите още под османска власт територии на Балканския полуостров, но и за влиянието на България върху тези краища. Спираме се на образите на войводата Георги Кондолов, на друг войвода – Петър Васков, с произход от Македония, на отец Иван Бонев и други знакови фигури от региона.
Всъщност това е едно от предаванията това лято за Илинденско-преображенската епопея, от която тази година честваме 120-годишнина. Първият епизод е посветен повече на въстанието в Странджанско. За събитията на Петрова нива, за героизма на въстаниците и реакциите на дипломатическите служби разказват историците проф. Боряна Бужашка, Николай Поппетров, доцент Георги Граматиков и журналистката от Хасково Златка Михайлова.
Проф. Бужашка споделя как се възприема издадената в съавторство с президента Георги Първанов книга „Илинденско-преображенското въстание 1903 г. през погледа на европейските дипломати“. Николай Поппетров очертава общата обстановка в България и на Балканите тогава, прави и анализ на международната ситуация. Златка Михайлова добавя интересни щрихи към ликовете на някои от най-знаменитите поборници от този край. Георги Граматиков описва ситуацията в родното си село Покрован преди 120 години, създаването на комитети там и гибелта на някои от участниците в буната.
Предаването е част от цикъла "Непремълчаната история на Илинденско-преображенската епопея" в рамките на предаването "Премълчаната история".
В обществото ни битува убеждението, че българите са известни като добри математици. То се подхранва от успехите на нашите момчета и момичета в различните олимпиади по дисциплините, свързани с математиката. По принцип математическите наклонности се проявяват още в началото на обучението, а често е и като влюбване от пръв поглед. При Валентин..
В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg