За 10 пореден път Центърът за еврейско-българско сътрудничество "Алеф" организира Международен младежки литературен конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена". Преди две години тази инициатива бе надградена и се превърна в част от програмата на фестивала "Приятелството – смисъл и спасение". И едва ли има по-подходящо място за провеждането му от Бургас - градът, който, освен с прочутите си поети, се слави и като първия в България със свой площад, наречен "Толерантност". И това не е случайно. Тук от стари времена живеят заедно гърци, турци, евреи, българи, арменци, руснаци, роми. Когато преди 80 год. над бургаските евреи надвисва заплахата от депортация, останалите техни съграждани – без оглед на етническия си произход, заедно се изправят срещу тази заплаха и не допускат приятелите и съседите им да бъдат изпратени в лагерите на смъртта. Как и кога приятелството се превръща в смисъл и спасение и може ли спасението на българските евреи да се утвърди като модел на поведение – за всичко това разговаряме в "Познати и непознати". Наши събеседници са писателката Мария Касимова-Моасе като лектор в творческата работилница, организирана за участниците в литературния конкурс и десетокласничката Ана Мария Борисова от София като автор на разказа "История за мрак и светлина". Какво като чувство и изводи остава у участниците – с това започва разговора ни.
Участници във фестивала бяха политици, поети и писатели, граждански активисти. "Имаме огромна необходимост да говорим точно за тази история" – каза вице президента Илияна Йотова, под чийто патронаж се проведе научната конференция "Спасяването на българските евреи – възможен модел на поведение за младите хора днес". "Не само заради познанието на историческите факти – продължи г-жа Йотова, а да търсим проекцията на тези факти днес. Този език на омраза ... крайно време е да спре защото след езика на омразата идва отрицанието. ... Ако слушаме днес младите хора, те не искат да живеят в общество, което е толкова разделено, и в което вместо да се говори за градивност и бъдеше, за техните проблеми ... се раздира от конфронтации и ненужно разделение"
Чуйте цялото интервю в звуковия файл.
А дали спасяването на българските евреи може да се превърне в утвърден модел на поведение и житейска позиция; какви са мотивите и как намират вдъхновители за такова поведение – чуйте отговорите на самите млади хора.
Винаги когато се говори за уроците от историята, които не бива да се повтарят никога вече, е добре да се слушат и мъдрите хора. "Младежта днес е много различна. Много информирана, но не от живота, а от интернет. Тези младежи, които виждаме днес тук – млади хора от 9 страни, не е съвременната младеж...
Младите хора си приличат – няма българчета, франзузойчета, няма англичанчета – еднакви са всички. Няма как да се променят, а и защо да се променят. Това е тяхното време. Но не е лошо да поглеждат и към нас, има какво да им дадем. Можем да им дадем пример. Само с личен пример, не става с налагане" – казва поетът Недялко Йорданов.
Това събитие е свече 10-годишна традиция. Затова Алберта Алкалай (председател на ЦЕБС "Алеф") заслужава поздравление. Важно е, че тя работи с млади хора, които не са свързани с еврейството и еврейската история. Те сами са изследвали събития и факти, за които малко днес се говори. Това е най-силния аргумент за съществуването на подобни инициативи. Те продължават, те пазят паметта" казва Виктор Меламед от Американския еврейски комитет. Целия разговор чуйте в звуковия файл.
Силно впечатлен от представянето на младежите в конкурса "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" е и поетът, писателят и журналистът Румен Леонидов. "За мен конкурсът е една вълшебна школа по хуманизъм. Във времена когато сме отрекли отдавна фашизма и комунизма, но се надига фашизмът чрез комунизма, е много важно децата да се ориентират в миналото, а не само да гледат към бъдещето – те са свързани и като понятия и като духовна връзка. Най-важното е да се научат да се отричат от насилието, от липсата на свобода и от липсата на избор. Разказите стават все по-интересни, децата се учат не само на история, на хуманизъм, но и да подбират и да разсъждават върху фактите". Чуйте останалата част от интервюто в звуковия файл.
Дни след фестивала "Приятелството – смисъл и спасение" неговият отзвук отеква и в равносметката, която си правят и организаторите от "Алеф"; и участниците.
Снимки: Центърът за еврейско-българско сътрудничество "Алеф"
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..
"За мен той е много специален християнски празник. Празник, който от малък играе важна роля в живота ми. И него, и рождения си ден посвещавам на приятелите си и хората, които обичам. Това, че имам предаване на този ден, го прави още по-върнуващ" – това сподели в "Познати и непознати" Йордан Георгиев – поет, писател колега-журналист и едно от..
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg