В квартал "Бенковски" в столичния град София, на 18 юли, ще бъде открит първият музей на Апостола - реставрираната къща-музей "Васил Левски". Това специално място пренася посетителите в историята на големия български революционер. Цветанка Тонева, секретар на Народно читалище "Георги Бенковски-1911", споделя подробности за къщата в интервю за "Нашият ден".
Нейната история започва в началото на XVIII век, когато е построена. През 1871 година тя преминава в притежание на Веле Митров и се намира в село Биримирци, което по-късно, заедно със съседното Обрадовци, е обединено в квартал "Бенковски" в София.
През тази година Васил Левски посещава селото и нощува в къщата на Веле Митров. Заедно с приятеля си, о. Генадий Ихтимански, който е игумен на Драгалевския манастир, Левски събира родолюбиви селяни от Биримирци и Обрадовци и основава Биримирския таен революционен комитет.
Днес къщата е преобразена в музейна сбирка, запазваща духа на XVIII и XIX век. Тя е едноетажна с площ от 73 кв.м. и разполага с характерното за българското селско обитаване от това време разпределение. Планът ѝ е правоъгълен, а разпределението се състои от две равни помещения - "соби". Входът е от врата, която води в дневното помещение, а оттам има връзка към зоната за спане. Къщата има четиристранен покрив с дървена носеща конструкция.
Цветанка Тонева разказва, че мястото не е получило нужното внимание през годините. Въпреки че през 1979 година е признато за Паметник на културата с местно значение, къщата не е била подходящо поддържана и популяризирана. Въпреки това, всеки 19 февруари се отбелязва годишнина от обесването на Левски.
Историята на основаването на революционния комитет се свързва с посещението на Васил Левски в Драгалевския манастир през края на 1871 година. На 8 ноември, който е Арахангелов ден според църковния календар, Левски се запознава с поп Георги, местния свещеник, който извършва водосвет в домовете. Левски му държи котлето със светена вода. Още в двора на манастира получава информация за характера и живота на Веле Митров. Цветанка Тонева изразява своето възхищение към Левски, считайки го за “светец и неговото дело за достойно за подражание“.
Така реставрираната къща-музей "Васил Левски" в квартал "Бенковски" в София се открива на 18 юли, за да запознае посетителите с богатата история на Апостола и да запази жива паметта за неговия подвиг.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Осемдесет години след края на войната дали сме си взели поуките от една от най-трагичните страници в историята на човечеството. 9 май се чества като Ден на Европа в памет на историческото събитие, което поставя началото на обединението на Европа след Втората световна война още през 1950 г., а официално честването започва през 2009 година. Деня на..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..
Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..
Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg