Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архитектурната памет за възрожденското време – графиките на Никола Митов

7
Снимка: Виолета Апостолова

В галерията на "Шипка" 6, към Съюза на българските художници, на втория етаж, е разположена мащабна, представителна изложба на художника Никола Митов-Кумарицата (Кумарица, сега квартал на Нови Искър). Това прозвище той получава още в Художествената академия, където учи при проф. Евтим Томов, и това става негов разпознаваем псевдоним.


Изложбата се нарича лаконично "Графика" и портрети, рисунки, пейзажи. Какво е важното и интересното да се отбележи за тази колекция на Никола Митов-Кумарицата – той запечатва в своите творби знакови, изключително интересни като архитектура исторически сгради и паметници като Храма паметник „Александър Невски“, църквата Светя Неделя, Света София, Света Петка, старите къщи по улица Мария Луиза и десетки още. Това е своеобразна памет за тези архитектурни съкровищници на отминалото ни време, които трябва да съхраним. Особен раздел в изложбата са манастирите у нас – Троянския, Роженския и разбира се Рилския манастир и др.

Но може би най-значителната, разпознаваема част от тази колекция са портретите – на Свети Иван Рилски, Левски, Захари Стоянов, на български князе и исторически личности. Особено скъп за него е портретът на  Георги Аспарухов-Гунди, негов пръв братовчед, когото той рисува след смъртта му. Любима техника на Кумарицата е перото, молива, но работи и офорти и други графични техники.

Близо час разглеждахме творбите на Никола Митов (на снимката в ляво) в изложбата му – графика и сега ето неговия разказ, развълнуван и с особено отношение към личностите, дали нашата възрожденска слава.

Изложбата може да бъде разгледане до 28 юли 2023 г.

Снимки: Виолета Апостолова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва Фестивалът на авторския театър

Петото издание на Фестивала на авторския театър ще се проведе на 23 и 24 ноември в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Организатори са Сдружение "Творци" и Театър "Драмеди". В тазгодишното издание зрителите ще могат да видят пет авторски спектакъла. Представленията са на Театър "Хенд" (Пловдив), Театрално - огнена формация..

публикувано на 22.11.24 в 12:35

"Сапунено цвете": фотографска изложба за семейните връзки и ценности

Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..

публикувано на 22.11.24 в 08:00
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30