Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архитектурната памет за възрожденското време – графиките на Никола Митов

7
Снимка: Виолета Апостолова

В галерията на "Шипка" 6, към Съюза на българските художници, на втория етаж, е разположена мащабна, представителна изложба на художника Никола Митов-Кумарицата (Кумарица, сега квартал на Нови Искър). Това прозвище той получава още в Художествената академия, където учи при проф. Евтим Томов, и това става негов разпознаваем псевдоним.


Изложбата се нарича лаконично "Графика" и портрети, рисунки, пейзажи. Какво е важното и интересното да се отбележи за тази колекция на Никола Митов-Кумарицата – той запечатва в своите творби знакови, изключително интересни като архитектура исторически сгради и паметници като Храма паметник „Александър Невски“, църквата Светя Неделя, Света София, Света Петка, старите къщи по улица Мария Луиза и десетки още. Това е своеобразна памет за тези архитектурни съкровищници на отминалото ни време, които трябва да съхраним. Особен раздел в изложбата са манастирите у нас – Троянския, Роженския и разбира се Рилския манастир и др.

Но може би най-значителната, разпознаваема част от тази колекция са портретите – на Свети Иван Рилски, Левски, Захари Стоянов, на български князе и исторически личности. Особено скъп за него е портретът на  Георги Аспарухов-Гунди, негов пръв братовчед, когото той рисува след смъртта му. Любима техника на Кумарицата е перото, молива, но работи и офорти и други графични техники.

Близо час разглеждахме творбите на Никола Митов (на снимката в ляво) в изложбата му – графика и сега ето неговия разказ, развълнуван и с особено отношение към личностите, дали нашата възрожденска слава.

Изложбата може да бъде разгледане до 28 юли 2023 г.

Снимки: Виолета Апостолова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Спомен за Николай Бинев

На днешен ден през 1934 г. в Сливен е роден българският актьор и певец Николай Бинев. Той остава в историята с многобройните си кино и театрални превъплъщения, както и с отдадената си работа в Младежкия театър. Режисирал е седем постановки, а някои от тях и превежда . Николай Бинев: Актьорът с брилянтен усет за комичното и драматичното..

публикувано на 05.07.24 в 09:31

Наталия Йорданова изследва човешката природа през цифровите изображения

Наталия Йорданова представя в галерия "Аросита" своята изложба "Безцветните зелени идеи яростно спят". През последните 10 години Наталия създава светове, които изследват човешката природа, състоянието на човека, емоционалността и отношенията със заобикалящата среда през технологичното взаимодействие. Голяма част от тази творческа дейност..

публикувано на 04.07.24 в 16:05

Пътуване във времето – "Преди кафето да изстине"

Едва ли има човек, който не си е задавал поне веднъж въпроса какво би сторил, ако имаше машина на времето. Романът "Преди кафето да изстине" на японския писателТошиказу Кавагучи предлага на своите читатели един интимен и вълнуващ поглед към тази недостижима човешка фантазия. В "Нашият ден" Десислава Желева разказва повече за един от..

публикувано на 04.07.24 в 12:24

Ели Иванова с "52 исторически разходки из България"

В своята нова книга "52 исторически разходки из България" Ели Иванова обръща внимание на малко познати, невероятно красиви места и маршрути, свързани с историята на нашите земи. Изданието не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. То е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се..

публикувано на 04.07.24 в 08:50