Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимир Гаджоков

Социалните мрежи и медиите – споделяне на съдържание и печалби

В опасност ли е качествената информация

Снимка: pixabay

Страда ли журналистиката от отнемането на дяла ѝ от социалните мрежи? 

Наскоро Канада въведе закон, който задължава социални мрежи и търсачки да плащат на канадските медии за линкове към техни новини, споделени в платформите. Как това ще промени света на социалните мрежи – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Красимир Гаджоков, експерт по киберсигурност в канадска компания.

"В закона става въпрос за това, че много голяма част от интереса към платформите за търсене (като Гугъл) и социалните мрежи (като Фейсбук) е продиктуван от това, че хората намират съдържание, от което се интересуват. Този интерес се дължи също и на факта, че в много от тях (специално в Гугъл) се цитират новини – оригинално съдържание от медиите.

Ние трябва да направим разликата, че социалната мрежа не е журналистика. 

Канадското правителство, което не е първото, казва, че тези платформи трябва да плащат някаква такса на съответните медии, защото популярността на тези платформи, интересът на хората към тях, е заради това, че там е публикувано и това съдържание от тези медии. И тези платформи и търсачки печелят, защото в тях излизат и реклами и при покупка има печалби от комисионни за платформите. Никаква част от тези пари обаче не стигат до медиите.

Това са големи и публични компании (и Фейсбук, и Гугъл) и нещата са много отдавна регулирани – няма проблем с доказването на това какви са печалбите им и приходите им от реклами. Предполагам, че технически ще се търси или някакво усредняване на базата на показвания на медийни заглавия, или ще се търси по-точно решение, при което точният брой показвания или щракания на съответната медия, тогава ще се вземе всичко това предвид."

Възможно ли е да има баланс и справедливост в мрежата, могат ли да се ограничат злоупотребите със споделянията, няма ли да пострада качествената информация, възможно ли е да бъдат спрени новините в социалните мрежи, наложително ли е да се направи разликата между коментиране в мрежите и журналистиката, как тези промени ще повлияят на фалшивите новини, чиито основни канали са именно във Фейсбук – чуйте подробности от звуковия файл.

Снимка – Pixabay

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският застрахователен пазар през 2024 година

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината" – празник за всички служители в застрахователния сектор. Гост в "Нашият ден" е Мария Велева , изпълнителен директор на дружеството, което миналата година получи награда за цялостен принос в застрахователното посредничество. Велева запознава слушателите със състоянието на..

публикувано на 01.10.24 в 10:11

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината"

Днес  за 16-та поредна година се връчват наградите "Застраховател на годината" . Награда ще бъде присъдена за пенсионноосигурително дружество на годината и за застрахователен брокер на годината, като отличени ще бъдат най-добрите компании в сектора. Организатори на събитието са Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на..

публикувано на 01.10.24 в 09:16

Образование и архитектура

Какво е бъдещето на архитектурата? Изчезва ли архитектурата на миналото и как мислим за нея днес? Проблемите на материалната среда около нас са и проблеми на образованието на архитекта, казват нашите събеседници: арх. Виктор Дамов, арх. Теодор Узунов, арх. Диана Манолова и арх. Дана Пейчинова от Фондация Underschool_. Те споделят: "През..

публикувано на 30.09.24 в 16:23

Кои са регистрираните религиозни общности в България?

Човекът като Божие творение е уникален, но едва ли би могъл да се възползва от този дар, ако не се познава. Човешкият живот би бил ужасен ад, ако той премине в разпра, както със себе си, така и със себеподобните си – различни, но само по вяра, раса, пол и език. Ето защо ние ще се стремим да приобщаваме другостите, за да бъдем заедно, така..

публикувано на 30.09.24 в 15:10

Серги Кузян: Нашата задача е да помагаме на въоръжените сили на Украйна

В контекста на войната на Русия в Украйна Олесия Хориаринова, съосновател на Украинския център за сигурност и сътрудничество, и Серги Кузян, негов председате, споделят в "Мрежата" украинския опит за начините на ненасилствена мобилизация, подготовката на цивилните граждани за евентуална агресия от страна на чужда държава, а също и как всеки гражданин..

публикувано на 30.09.24 в 12:27