Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите?
Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават сигнали за аномалии и увреждания, които биха се отразили негативно на момчетата. С познанията за неродените бебета и посланията за майки и бащи с д-р Лазаров продължихме своеобразното "Училище за родители".
Много често ни убягват елементарни практики и доказани профилактични мерки, които гарантират безпроблемното израстване в детска и юношеска възраст. Естествено, медицинската наука, практика и превантивните ѝ възможности нарастват постоянно и ние, като родители, трябва да се информираме, за да отхвърлим всеки здравословен риск още в ранна възраст.
Нашият гост в поредното издание "За здравето" д-р Георги Лазаров, мотивира срещата ни като разговор за бебета, за деца и пораснали мъже. Специалистът по урология, андрология и полово развитие ни запознава с най-новите методи за прилагане на пренатален (вътреутробен) скрининг на бременни, които износват мъжка рожба.
Кога, какво и как да наблюдаваме и изследваме, в кои периоди на бременността най-често биват откривани аномалии – около това акцентирахме в здравната сюжетна линия. И получаваме отговори – някои стряскащи по отношение на половото развитие на мъжкия плод. Други оптимистични – поради множеството варианти един проблем да бъде решен: терапевтично или хирургично.
"Най-важното, което проследяваме – подчертава нашият гост, е половото и хормоналното развитие на плода. Още в утробата на майката можем да проследим наличието на две семенни торбички, тяхната големина и разположение, да видим нормално ли е развитието на цялата полова система и хормоналните показатели за възпроизводство."
В здравното съботно издание на програма "Христо Ботев" засегнахме и друга тема, не по-маловажна. Разговаряхме с проф. Цветалина Танкова, току-що завърнала се от Световния конгрес по ендокринология. Специалистът и университетски преподавател сподели основните теми и проблеми, дискутирани на конгреса и подчерта, че аномалиите в областта на ендокринните болести почти винаги се отразяват на общото здраве и състояние на организма.
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg