Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо са наложителни аварийни разкопки на третата тракийска гробница у нас?

Според статистиката над 90% от археологическите обекти в България вече са нарушени, някои – безвъзвратно унищожени от иманярска дейност

7
Александровската гробница
Снимка: РИМ - Хасково

Преди време в медийното пространство се появи информация, че археолози са напът да разкрият трета тракийска гробница със стенописи, подобна на Казанлъшката и тази в Александрово. 

С какво е ценна тази гробница и защо се налага спешното ѝ разкопаване – доц. д-р Георги Нехризов от Националния археологически институт с музей при БАН разказва повече в "Нашият ден":

"Все още не знаем какво е състоянието на гробница, но знаем, че в тази надгробна могила има гробница. За съжаление тя е открита от иманяри при незаконни разкопки. В разхвърляната от иманярите пръст намерихме фрагменти от стенопис с орнаменти, които напомнят украсата в Казанлъшката и в Александровската гробница. Намерихме и късове от разбити каменни блокове, а това е доста притеснително и ни дава основание да поискаме помощ за спасително проучване на гробницата и вземане на мерки за нейното опазване, за да не бъде напълно нарушена стенната декорация. 

Очакваме финансиране от Министерството на културата, както е редно. То, за съжаление, се позабави и по тази причина още през април стартирахме дарителска кампания към РИМ - Хасково, в чиято територия се намира паметника. За момента имаме събрани вече около 25 хиляди лв., но за аварийни мерки за аварийното опазване и проучване на гробницата трябват поне 100 хиляди лв. 

Предстои, първо, да се направи геофизично проучване. Още тази седмица ние ще направим, с помощта на кмета и на Община Хасково едно почистване на могилата, която се намира в гора, покрита е с храсти... за да премине уредът, който заснема могилата. След това се надяваме тази геофизика да ни покаже къде точно в могилата се намира гробницата и най-вече нейния вход и коридор, за да направим локални проучвания и отваряне само на това място. Могилата е доста голяма – 7 м висока, 40 м диаметър."

По отношение на иманярите доц. Нехризов смята, че законодателно нещата са сложени много добре. "Друг е въпросът доколко се спазва законът и доколко обществената нагласа е склонна да осъди такива престъпления. Според статистиката над 90% от археологическите обекти в България вече са нарушени, някои от които безвъзвратно унищожени от иманярска дейност. Твърди се, че в България работят над 200 хиляди души иманяри! А работят професионално около 250 археолози... Особено тежко е положението през 90-те години на миналия век.

Доц. Нехризов казва, че има разбирането на Министерството на културата, но има "забавяне на бюрократичната машина".

РИМ - Хасково обяви дарителска сметка, с която набира средства за аварийни разкопки и спасително проучване на този обект с потенциално национално значение.

IBAN: BG64RZBB91553120056106
BIG: RZBBBGSF
Титуляр: Регионален исторически музей-Хасково

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Александровската гробница, РИМ - Хасково, БНТ1

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Наталия Йорданова изследва човешката природа през цифровите изображения

Наталия Йорданова представя в галерия "Аросита" своята изложба "Безцветните зелени идеи яростно спят". През последните 10 години Наталия създава светове, които изследват човешката природа, състоянието на човека, емоционалността и отношенията със заобикалящата среда през технологичното взаимодействие. Голяма част от тази творческа дейност..

публикувано на 04.07.24 в 16:05

Пътуване във времето – "Преди кафето да изстине"

Едва ли има човек, който не си е задавал поне веднъж въпроса какво би сторил, ако имаше машина на времето. Романът "Преди кафето да изстине" на японския писателТошиказу Кавагучи предлага на своите читатели един интимен и вълнуващ поглед към тази недостижима човешка фантазия. В "Нашият ден" Десислава Желева разказва повече за един от..

публикувано на 04.07.24 в 12:24

Ели Иванова с "52 исторически разходки из България"

В своята нова книга "52 исторически разходки из България" Ели Иванова обръща внимание на малко познати, невероятно красиви места и маршрути, свързани с историята на нашите земи. Изданието не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. То е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се..

публикувано на 04.07.24 в 08:50

Ив Тошайн представя "Чеиз за Марс" за първи път в България

В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация "Чеиз за Марс". Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа по-рано тази година. В България идва за първи път, но в умален вид. Мястото е зала 19 на галерия "Квадрат 500", където е разположена и антична гробница от IV век. В заглавието Марс е богът на..

публикувано на 03.07.24 в 11:10

"Добри момчета" на Харита Асумани

Харита Асумани представя свои творби под името "Добри момчета". Авторката наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в нейния живот. Това са портрети, вдъхновени от мъже, които са ѝ въздействали окриляващо или са я привличали.  Тя казва: "С някои от тях сме имали едва няколко срещи. В това сгъстено време се е случил някакъв..

публикувано на 03.07.24 в 09:10