Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ботокс срещу депресия

Снимка: Pexels

Ботоксът, който се използва в бюти индустрията, за да парализира мимиките на лицето и по този начин да спре бръчките, може да облекчи симптомите на депресията.

Ботокс е търговско наименование на булиновия токсин, най-силният известен невротоксин. Той се произвежда от бактерия и причинява парализа. Ботулизмът обикновено се причинява от консумация на лошо консервирана храна или недобре измити продукти, в която е натрупан бактериалният токсин.

Оказва се обаче, че инжектиран в челото, ботулиновият токсин може да облекчи симптомите на депресията. Той също така помага на хора с гранични разстройства и при тревожност.

Ефектът се обяснява с хипотезата на лицевата обратна връзка или по-научното име на "как се чувстваш влияе на това как изглеждаш". Оказва се обаче, че работи и в обратната посока. Начинът, по който изглеждаме, влияе на емоциите ни.

А когато ботоксът потисне способността ни да се мръщим, потиска и центровете в мозъка, отговорни за негативните мисли.

Излиза, че във фрази като "усмихни се на бедите и проблемите и ще ги облекчиш" или "усмихни се на света, за да ти се усмихва и той" и подобни захаросани баналности има смисъл – как изглеждаме влияе на това как се чувстваме.



По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Валентин Георгиев

В обществото ни битува убеждението, че българите са известни като добри математици. То се подхранва от успехите на нашите момчета и момичета в различните олимпиади по дисциплините, свързани с математиката. По принцип математическите наклонности се проявяват още в началото на обучението, а често е и като влюбване от пръв поглед. При Валентин..

публикувано на 28.07.25 в 17:05

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35