Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четири медала за България на Международната олимпиада по география в Индонезия

Снимка: МОН

Епизодите от живота днес са от онези хубави моменти, които ни карат да се чувстваме горди с поколението, което иначе често критикуваме. Четири медала спечелиха български ученици на 19-ото издание на Международната олимпиада по география в Индонезия.

Младежите се състезаваха с общо 177 участници от 46 държави. Учениците преминаха през тест, работа на терен и мултимедиен изпит. Това е най-престижното състезание по география в света.

Българските ученици спечелиха два златни и два бронзови медала. Златните медали са на Денис Урумов, ученик от 91 Немска езикова гимназия "Проф. Константин Гълъбов" в София, и на Михаил Паскалев, възпитаник на Математическата гимназия "Петър Берон" във Варна.

Носители на бронзови отличия са Атанас Иванов от Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов" и Александър Илиев от Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски".

Ръководители на отбора са доц. д-р Димитър Желев, преподавател в Софийския университет, и Даниел Христов, учител в Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов".

За подготовката и емоциите на българските ученици в “Нашият ден“ е разговорът с доц. Емилия Патарчанова, председател на Националната комисия за организиране и провеждане на националната олимпиада по география и икономика, преподавател в ЮЗУ "Неофит Рилски“. Тя е автор на на десетки научни публикации и на 15 учебници и учебни помагала за ученици и студенти.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50