Тодор Стамболов се занимава с ведически практики и йога и тези негови търсения са го отвели за близо седем месеца в Индия. Той е живял в храм в святото за хиндуистите място Вриндаван (или Вриндавана), отдавайки се на медитация.
Разположен на брега на река Ямуна в щата Утар Прадеш, град Вриндаван е мястото на древна гора, в която хиндуисткото божество Кришна е прекарало детските си години. Намира се на около 140 км южно от Делхи, по пътя за Агра. Население – около 50 хиляди (по данни от преди десетина години). Естествено, първото нещо, което може да се каже за Вриндаван, е, че има между 5 и 7 хиляди храма. По един на всеки десет души.
Октомври-ноември е времето, когато мнозина се насочват към Вриндаван за поклонническа обиколка пеш из най-значимите свети места в региона. Тези, които искат да усетят и духовната атмосфера на Индия, извън туристическите атракции и дестинации, задължително един ден трябва да отскочат за кратка визита до Вриндаван – земята на Кришна. Но как Тодор Стамболов е стигнал до идеята да посети тази част от Индия, чуйте от самия него.
От госта в Покана за пътуване научаваме още, че в хиндуизма има мантра за всяка ситуация, както и универсални думи, наситени с енергия. Усвояването на ведическите практики е част от свободата на вероизповеданието у нас, но запитах моя събеседник Тодор Стамболов, с когото говорим за свещения за хиндуистите град Вриндаван и близкия до него Маяпур, знае ли, че православните свещеници нямат положително отношение и към йогата. Според него и молитвите, и мантрите са духовна енергия.
Когато човек може да работи онлайн, както Тодор, той има свободата да отиде за месец в Индия и да остане повече от половин година. Както и да хукне натам, ако пак го призове сърцето.
Снимки – Тодор Стамболов
"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти, получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg