Лятото като време за почивка и каузи. Можем ли да изчистим планините си от незаконните сметища? Как се възпитава отговорно отношение към природата?
Доброволци и членове на екологичното сдружение "За Земята“ за пореден път ще чистят български планини от боклуци, оставени от туристи. Целта е не само да се почистят замърсените терени, но и да се отстранят нелегалните сметища, както и да се възпита отговорно отношение в обществото към отпадъците и планината.
"Много често тези сметища, които намираме, са от 60-те години на миналия век, защото намираме такъв тип отпадъци“, казва Ясмина Иванова, активист от сдружение "За Земята“.
Тя допълва, че се е създала една култура на ходене в планината с по-отговорен начин. И липсата на замърсяване по пътеките ни показва, че все пак на хората им е неприятно, ходейки на планина, да виждат отпадъци. Има някаква култура на отговорен туризъм.
Поредното 26 доброволческо почистване на високопланински територии, организирано от екологичното сдружение, ще се проведе между 1 септември и 6 септември 2023 г. и ще бъде на територията на Природен парк "Беласица“.
Ясмина Иванова споделя, че сборният пункт е хижа "Лопово", където на 1 септември в 14.00 ч. ще се срещнат доброволци и организатори. Това е мястото, предназначено за палатков лагер на участниците.
Тази година са се записали близо 50 души, като 50% от тях за първи път се включват в подобна инициатива.
На 4 септември 2023 г. е бъде направен преход към хижа "Конгур", като там са предвидени лъчове за почистване в района.
Инициативата "Боклукът в раницата“ започва още през 1999 година. Оттогава са събрани и премахнати от националните и природните паркове на България над 130 тона отпадъци.
Чуйте повече в звуковия файл.
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
В навечерието на 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Милена Шаркова от фондация "Емил Шарков" и с Венцеслав Рангелов – спортен деятел, филантроп и съосновател на фондация "Национали 94". Шаркова и Рангелов да двама души с големи сърца, които за поредна година организираха благотворителни събития в подкрепа на децата на загиналите..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза. В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата..
Вечерта на Нова година не е нужно да премине на масата пред телевизора. За да не ни е скучно, може да изготвим собствена забавна програма. За тържеството ще ви трябват дребни подаръчета, като забавни малки предмети, бонбони и вкусотийки. Помислете също колко човека ще се съберете, ще има ли деца и на каква възраст, какво ще е свободното..
Истории за семейните връзки, приятелството и утехата, която носи природата, побрани в стихове. Общо 59 на брой. Всяко едно от тях е нишка в гоблена на..
По традиция програмата за култура и образование на БНР излъчва директно Новогодишния концерт на Виенската филхармония – едно от най-популярните музикални..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg