Мостовете могат да се превръщат в място за градско изкуство и място, където да се събират младите хора и любителите на графити изкуството.
На 2 и 3 септември 2023 г. от 12:00 до 20:00 ч. под моста "Чавдар" ще се проведе първото издание на фестивала за графити и улично изкуство "МОСТЪ".
Подробности за събитието разказа Константин Кръстев, който е един от организаторите и част от 0511.bg.
В тазгодишното издание се включват 17 артисти с тотално различни стилове. Част от тях са от София, други идват от Варна и от други краища на България. А темата, която обединява творците, е "зоомостът“.
"Искаме бетонният мост да изглежда по-жив и малко по-цветен. Като цялото пространство ще бъде изрисувано в един цвят фон и съответно цветовете, които ще бъдат ползвани – дали букви, дали лица, характери, животни – ще бъдат съобразени в една гама“, казва Константин Кръстев.
Мостът "Чавдар“ се превръща в първото място за легални графити в София, което се обособява от Столична община. Организаторите са отделили специална зона за свободно рисуване, където всеки ще може спокойно да рисува това, което му харесва, без ограничение в цветовете и формите.
На фестивала ще има работилници, графити състезание, на което предварително ще бъдат избрани 10 професионални артисти и които ще се състезават за голяма награда.
"Графитите са едно модерно изкуство. Нямат нищо общо с вандализма и това, което си представят хората, когато чуят графити“, допълва Константин Кръстев.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg