Богата на изложби е и тазгодишното издание на фестивала на изкуствата "Аполония". В Художествената галерия на Созопол на 28 август от 18 се откриват 3 изложби. "Жените и международното триенале на сценичния плакат", "Завръщането на срамежливата интимност" на Лоте Михайлова и Изложбата на НХА.
"От своето създаване през 1994 г. до днес, Триеналето неизменно е платформа, която привлича цвета на световния плакат. Сред хилядите експонати, със своето многообразие блестят произведенията на няколко поколения талантливи жени. За немалка част от тях Триеналето е старт, прераснал в богат и успешен творчески път, а самото присъствие на други, "изстрелва" форума сред най-престижните изложения в света.
Настоящата изложба представя плакати на всички носителки на награди и на някои знакови фигури, участвали при определянето на тези награди. Колекцията отбелязва постиженията на 22 съвременни български и световни плакатистки, сред които легендарни фигури като Пола Шер, САЩ, Розмари Тиси от Швейцария, Гите Кат, Дания, както и единствената носителка на Голямата награда – Люба Томова, която спечели за участието си в проведеното в края на миналата година – 10. юбилейно Международно триенале на сценичния плакат.
Селектирана, специално за Аполония, изложбата показва плакатът от последните три десетиления, през умните и красиви очи на неговите създателки" – разказва Албена Спасова.
Чуйте повече от звуковия файл.
Творчеството на Лоте Михайлова притежава силата да вижда обикновените неща по необикновен начин. Във фотографиите си тя демонстрира женската чувствителност към човешката намеса в природата и върви по следите, които оставяме в заобикалящия ни свят. Произведенията ѝ сякаш съдържат едно мъдро обобщение за света извън националните граници – и в това е тяхната най-голяма мощ.
Родена е през ноември 1925 в семейството на германец и българка. Завършва гимназия в България, остава да живее и работи тук, започвайки като фотограф във фотоотдела на Столична община. През това време завършва курсове по филмова и фототехника, както и по научна фотография в Българска кинематография.
Работи като фотограф в Българска кинематография и в Студия за игрални филми Бояна, заснемайки създаването на 20 игрални филма. Била е фотограф и фоторедактор на редакция Художествена фотография в отдел Интерфото на Агенция София Прес.
Нейната фотография Акт във Втората Национална изложба по художествена фотография през 1963 г. е повод за сблъсък между новатори и консервативно настроеното жури. Първоначално работата е отхвърлена като аморална и упадъчна и това взривява участниците. Снимката Акт не само бе допусната, но и бе наградена със златен медал, пише свидетелят на събитието Петър Боев, автор на книгата Фотографското изкуство в България.
Творчеството ѝ е отличено с 44 награди от национални и международни фотоизложби. На Международния филмов фестивал в Карлови Вари през 1964 г. получава Голямата награда за филмова фотография и Първа награда за филмова рекламна фотография. В края на 90-те години се установява в Германия, където продължава да снима активно до смъртта си през 2014 г.
Чуйте повече от звуковите файлове.
Вече 127 години НХА активно участва в развитието на българската художествена култура и образование, като нейният основен приоритет неизменно е формирането на професионални художници в различните области на изящните и приложните изкуства, дизайна, изкуствознанието и реставрацията.
Подбрани са творбите на най-добрите дипломанти на НХА, чиито работи са най-завършени – резултат от 5-годишен процес.
Чуйте повече от звуковите файлове.
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg