Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Габрово е домакин на Международния панаир на традиционните занаяти

Регионален етнографски музей на открито Етър, гр.Габрово
Снимка: БТА

От днес до 3 септември 2023 г. в Регионален етнографски музей на открито "Етър“ се провежда Международен панаир на традиционните занаяти. Майстори с принос в съхранението на практикувания от тях занаят вземат участие в Панаира тази година, като това става след отправена специална покана от страна на организаторите. 30 чужденци и 25 българи показват своите умения в традиционни техники и предлагат изделията си в рамките на изложението базар.

"Международният панаир на традиционните занаяти през тази година има своето XVIII издание. Ще бъде проведен в рамките на три дни с международно изложение на занаятчиите, в което ще участват 15 държави, сред които е и България“, казва проф. д-р Светлана Димитрова, директор на Етнографски музей "Етър" в Габрово.

На 2 септември ще се проведе научен форум "Традиционните занаяти: съвременни рефлексии“ с участието на 10 чуждестранни и 18 български учени.

Посетителите на Панаира ще могат да разгледат две изложби. Едната е от Хърватия и е посветена на нематериално културно наследство в списъците на ЮНЕСКО. А другата изложба представя "Арменски носии, традиции и мода“. 

Официалното откриване на XVIII Международен панаир на традиционните занаяти в музей "Етър“ е от 18.00 часа, а след това започва концерт на Фолклорен ансамбъл "Габровче“. На следващия ден са предвидени изпълнения на Берковската духова музика и фолклорни състави от цялата страна.

"Изработването на едно занаятчийско изделие не е лесна работа, трябват доста умения, вдъхновение, въображение“, допълва проф. Димитрова.

Ще бъдат представени калоферска дантела, глинени съдове, дърворезба. Занаятчии от чужбина ще представят, каменоделство, тъкане на килими, грънчарство, рисуване на мебели, плетене на дантели, плъсти, традиционна бродерия и др., а българските – с ковачество, ножарство, бакърджийство, бъчварство, тъкачество, иконопис, дърворезба, копаничарство, самарджийство, сарачество, грънчарство, каменоделство, шекерджийство, обработване на кост, кошничарство, изработка на калоферска дантела, плетива, писани яйца, кукерски маски, старинно оръжие и накити от мъниста.

Тук можете да намерите програмата на Международния панаир на занаятите.

Чуйте повече в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44