Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Габрово е домакин на Международния панаир на традиционните занаяти

Регионален етнографски музей на открито Етър, гр.Габрово
Снимка: БТА

От днес до 3 септември 2023 г. в Регионален етнографски музей на открито "Етър“ се провежда Международен панаир на традиционните занаяти. Майстори с принос в съхранението на практикувания от тях занаят вземат участие в Панаира тази година, като това става след отправена специална покана от страна на организаторите. 30 чужденци и 25 българи показват своите умения в традиционни техники и предлагат изделията си в рамките на изложението базар.

"Международният панаир на традиционните занаяти през тази година има своето XVIII издание. Ще бъде проведен в рамките на три дни с международно изложение на занаятчиите, в което ще участват 15 държави, сред които е и България“, казва проф. д-р Светлана Димитрова, директор на Етнографски музей "Етър" в Габрово.

На 2 септември ще се проведе научен форум "Традиционните занаяти: съвременни рефлексии“ с участието на 10 чуждестранни и 18 български учени.

Посетителите на Панаира ще могат да разгледат две изложби. Едната е от Хърватия и е посветена на нематериално културно наследство в списъците на ЮНЕСКО. А другата изложба представя "Арменски носии, традиции и мода“. 

Официалното откриване на XVIII Международен панаир на традиционните занаяти в музей "Етър“ е от 18.00 часа, а след това започва концерт на Фолклорен ансамбъл "Габровче“. На следващия ден са предвидени изпълнения на Берковската духова музика и фолклорни състави от цялата страна.

"Изработването на едно занаятчийско изделие не е лесна работа, трябват доста умения, вдъхновение, въображение“, допълва проф. Димитрова.

Ще бъдат представени калоферска дантела, глинени съдове, дърворезба. Занаятчии от чужбина ще представят, каменоделство, тъкане на килими, грънчарство, рисуване на мебели, плетене на дантели, плъсти, традиционна бродерия и др., а българските – с ковачество, ножарство, бакърджийство, бъчварство, тъкачество, иконопис, дърворезба, копаничарство, самарджийство, сарачество, грънчарство, каменоделство, шекерджийство, обработване на кост, кошничарство, изработка на калоферска дантела, плетива, писани яйца, кукерски маски, старинно оръжие и накити от мъниста.

Тук можете да намерите програмата на Международния панаир на занаятите.

Чуйте повече в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Каква е медийната грамотност в България?

Как децата и възрастните формират представата си за света и защо е важно четенето и обсъждането на литература?  С участието на Валентина Стоева, председател на фондация "Детски книги" и съосновател на фондация "Четене", Кристина Христова, председател на "Коалиция за медийна грамотност", и Жюстин Томс, експерт в областта на дигиталните медии и..

публикувано на 29.10.24 в 16:36
Йосиф Аструков и Михайлина Павлова

Простата тайна на пропагандните визуални материали

Йосиф Аструков е главен асистент в сектор "Екранни изкуства" на Института за изследване на изкуствата, БАН. Режисьор, фотограф и оператор. Изследванията му са в областта на танц и видео, експериментално кино, мултимедийни представления, фотография. Автор е на книгите VideoDance, 2015, "Екран и сцена. Новите мултимедийни представления", 2018 и..

публикувано на 29.10.24 в 12:19

Как продължителното излагане на екран повлиява съня?

Второ национално изследване на агенция Pragmatica, проведено тази година, сочи, че над 70 % от българите имат проблем със съня и се будят поне веднъж на вечер. Средно в едно денонощие спим по 6 часа и 45 минути.  47% от запитаните се въртят в леглото нощем, 17 % сънуват кошмари, а 13 % пият лекарства за сън. Мъжете спят по-добре от жените, поради..

публикувано на 29.10.24 в 12:13
Карл Джераси

Българската следа в живота на Карл Джераси – 101 години от рождението му

В рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" темата този път беше посветена на мястото на България в сърцето на Карл Джераси – велик ум, химик и драматург, познат като един от създателите на противозачатъчното хапче, кортизона и биоразградимите препарати против насекоми . Тази година се отбелязват 101 години от рождението на учения, а разговорът се..

обновено на 29.10.24 в 11:55
Българският фестивал в Болград

Поетът Петър Баранов за Деня на бесарабските българи и силата на езика

Днес, 29-ти октомври, отбелязваме Деня на бесарабските българи – празник, посветен на българите в Бесарабия. Този ден съхранява паметта за хилядите българи, напуснали родината си и осели нови земи, като същевременно са останали верни на своите корени и език. Историята на празника започва през далечната 1938 година и е тясно свързана с..

обновено на 29.10.24 в 09:52