Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Фиджи възпитават момчета като момичета и обратното

Жената е остров, а Фиджи е нейният парфюм. Всъщност цялата държава се състои от 333 острова и днес тя е една от най-дружелюбните страни. Навсякъде звучи "Була", дума която се носи като балон и с нея се поздравяват дори непознати. Тя означава Здравей, но и Живот. Освен, че посрещат с Була, всички пеят – и за добре дошли, и на изпроводяк. Това разказва Петър Стоянов, превърнал приключенията в професия. Той неотдавна се завърна от Фиджи, а аз го преследвах неуморно, докато не се съгласи да разкаже пред "Покана за пътуване" приключенията си. Естествено, първият ми въпрос бе как се стига до там. И трябва ли човек да направи почивка между полетите. На отиваме той е кацнал във Ванкувър, където имал ден и половина почивка, а на връщане взел разстоянието "на екс" с общо 22 часа във въздуха.

Петър Стоянов ни изненада с обичаите на Фиджи, където от малки възпитават някои момичета като момчета и обратното. В малките селца все още властва традицията ако в едно семейство са се родили само момчета, последните да се отглеждат като момичета, за да има кой да помага в домакинството. Момичетата пък се обучават на мъжки занаяти.

Навремето, представителите на местното племе на Фиджи айтаукеи, били канибали и едно от най-посещаваните места на острова днес е гробът на Рату Удре-Дре, който изял 900 представители на собствения си вид. В наши дни нямате основания да се притеснявате за целостта си. Когато през 1871 година кралят на Фиджи приема християнството, той забранява людоедството.

Петър Стоянов стигна до извода, че Фиджи е нещо като Малдивите, само че в друга част на света. Той добави, че националната церемониална напитка там се нарича кава. Тя се приготвя от корените на местното растение якона от семейство Пиперови.

При първата глътка езикът изтръпва, обаче ако упорствате, след втората ви обхваща спокойствие и доброта. Има опасност при предозиране да се обездвижите, но местните използват кавата при изглаждане на спорове и взимане на важни решения. След Ковида корените, от които се приготвя напитката, се смилат на прах, преди пандемията традицията повелявала да бъдат дъвкани от жени. Гребе се от голяма купа таноа и се сервира в чаша от кокосова черупка – било. Когато ви я подадат, пляскайте преди да я поемете задължително и с двете ръце. Изпийте течността на екс и я върнете с думата Була и отново с ръкопляскане.

Ритуалът си го бива, иначе вкусът и видът на кавата били като на кална вода. Национално ястие на Фиджи е бавно приготвеното лово – печена риба или месо, увити в бананови листа и покрити с нагорещени камъни. Сервира се в огромни чинии със сочно месо и зеленчуци – маниока, таро, ямс. На Фиджи има и нестинари – ходенето по огън се практикува на остров Бека през цялата година.

Снимки – Петър Стоянов

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06

Проф. Сергей Герджиков: Две седмици в Мексико са недостатъчни

Проф. Сергей Герджиков е претворил в книгата "Мексико – 1001 чудеса на света" пътешествието си из Мезоамерика. Мексико винаги е любопитна тема, особено с вещ в антропологията и във философията на науката човек като проф. Герджиков. Изследванията му са залегнали в близо 150 научни труда. Пътешествието му е започнало от столицата Мексико сити – град с..

публикувано на 01.07.24 в 08:05