Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Щастливият тактилен Симпозиум "Форма – 2023" завърши

Симпозиумът в НГПИ "Тревненска школа" е съвършен модел за творческо общуване

21
Творческа база НГПИ „Тревненска школа“

Симпозиум "Форма – 2023" събра в творческата база на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа" артисти от цяла България. Към тях, ден преди изложбата в галерия "Гъбенски" на Националния дарителски фонд "13 века България", с която събитието завършва, се присъедини и екип на предаването "Аларма" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио. Подвижното радиостудио излъчва директно от творческата база на НГПИ "Тревненска школа". То беше конструирано в средата на едно произведение, дипломна работа на ученици в "Тревненска школа"– дървен купол в двора на гимназията, направен от хубав дъб и облечен във винил. Куполът в двора на училището е място за срещи и разговори, той е и класна стая, пространство за симпозиуми, изложби, за творчески изяви и интерпретации.

Откриване на Симпозиум „Форма – 2023“ в Галерия „Гъбенски“ в град Трявна
Това лято Симпозиум "Форма" за поредна година събра в творческата база на НГПИ "Тревненска школа" скулптори и живописци. Тазгодишното издание се проведе от 18 до 27 август. Организатори са Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа" в град Трявна и Сдружение "Артерия" град Габрово. В събитието, по покана на организаторите, се включиха артистите Орфей Миндов, Ива Съйкова, Ненчо Ненчев, Цветан Колев, Добрин Атанасов, Иван Ушев, Крум Балджийски, Александрина Иванова, Невена Ваклинова, Найден Колев, Пенка Илиева – Чория, Йордан Костов, Павел Църов, Кристиян Димитров, Дилян Ангелов и Гергана Рахнева.

Дървена пейка на Орфей Миндов
Гости в директното предаване "Аларма" по програма "Христо Ботев", посветено на Симпозиум "Форма – 2023", са Орфей Миндов, организатор на събитието и директор на НГПИ "Тревненска школа", Ива Съйкова, съорганизатор от Сдружение "Артерия" и "Орловска 10" в град Габрово, журналистът Кин Стоянов, доц. Цветан Колев, Иван Ушев, Крум Балджийски, Александрина Иванова, Невена Ваклинова и Пенка Илиева - Чория.

Участниците в Симпозиум „Форма – 2023“
Предаването "Аларма" по програма "Христо Ботев", посветено на щастливото събитие Симпозиум "Форма – 2023", както го наричат организаторите, започна с разговор, който очерта мащабите на богатата културна история на град Трявна и значимостта на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа” и нейната виталност. Интродукцията представи и напомни за уникалното дарение и историята на българския скулптор Златко Паунов, станало причина за съществуването на Музея за азиатско и африканско изкуство в град Трявна. Част от дарението на скулптора се намира в залите и в библиотеката на "Тревненска школа", невероятно визуално богатство, което подпомага по неповторим начин обучението и творческия процес в училището, уникално в световен контекст.

„Триптих лято-есен-зима“ на Йордан Костов, акрил
Орфей Миндов, директор на "Тревненска школа" подчерта, че симпозиумите, които НГПИ "Тревненска школа" организира от 2011 година насам, поддържат творческия дух и пластична култура в училището, и създават условия тя да се развива. Симпозиумите в творческата база на гимназията "генерират енергия, която не е проста рефлексия , а е зареждаща и стимулираща творчество".

Скулпторът Иван Ушев отбеляза, твърдение подкрепено и от визуалната среда на симпозиумите "Форма", че "в света на дървото, което е изключителен материал, човек няма как да остане безучастен. Това е магия на 100 процента. Това са корени".

„Детска люлка – катър“ на Иван Ушев
Изложбата "Форма – 2023", с която завършва творческия процес на Симпозиум "Форма", е експонирана в галерия "Гъбенски" на Националния дарителски фонд "13 века България". След като бъде закрита, част от произведенията ще бъдат изложени в градската среда на Трявна за естетизирането на някои градски пространства. Предизвикателството към участниците в Симпозиума тази година беше пейка, затова и обемните пластики, създадени от артистите, ще бъдат разположени в парка на Тревненско езеро.
Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.

Снимки - НГПИ "Тревненска школа"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33