В столицата за пореден път се събужда живата връзка с древната история и култура чрез античния фестивал „Сердика е моят Рим“, който ще се проведе на 9-и и 10-и септември. Събитието, организирано от Сдружение за антични реконструкции „MOS MAIORUM ULPIAE SERDICAE“, ще предостави на посетителите възможността да се потопят в древния свят и да открият богатството на античната история на София.
Фестивалът ще се проведе в София в археологическия парк „Западна порта на Сердика“. Аантичният фестивал предоставя уникална възможност за посетителите да се потопят в древни обичаи и култура чрез разнообразни дейности и представления.
Сред множеството занимания, които ще може да опитат посетителите, както възрастни, така и деца, са посещение в занаятчийски работилници, ателиета, демонстрации на антична мода и робски пазар. Организаторите са подготвили разнообразни занимания, включително разучаване на военни постройки и интересни игри. Този богат набор от активности ще даде възможност на всеки посетител да се докосне до живота и обичаите на античните времена.
За по-дълбок поглед върху това, което можем да очакваме от фестивала, разговаряхме в “Нашият ден“ с Йоан Кръстев, един от организаторите на събитието:
„Фестивалът се организира за трета поредна година и има за цел да популяризира нашето късно антично наследство. Тази година очакваме още по-голямо чуждестранно участие. Участници от Австрия, Словакия, Унгария, Италия и Румъния ще се присъединят, което ще направи фестивала още по-разнообразен и интересен. В програмата сме подготвили множество дейности, фокусирайки се върху две важни личности от античната история – Константин Велики и неговият син. Посетителите ще имат възможност да се насладят на разнообразни представления и демонстрации, да опитат антични напитки и да се запознаят с модните тенденции на това време.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg