Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Артефир" директно от Созопол

Резиденция "Злокучане" се пренесе в Созопол

Мария Касимова-Моасе представя продължението на книгата си "Записки от Шато Лакрот" на "Аполония" 2023

Снимка: apollonia.bg

"Записки от Шато Лакрот: Резиденция "Злокучане" събира публиката на 39-ата "Аполония" в Художествената галерия в Созопол. Втората част от романа на Мария Касимова-Моасе ще бъде представена в 18:00 часа.

Героите в хумористичната книга този път са в родното село на леля Дочка Гагаузка Злокучане, Самоковско. Историите, които им се случват, звучат колкото измислени, толкова и правдоподобни и близки до българската реалност. Пример за това е дори самото име на резиденцията – една буква "А" дели действителността от фикцията, за да вметне, че макар авторката да черпи вдъхновение от семейната си история, записките ѝ са преди всичко художествен разказ.

С книгата Моасе иска да напомни, че литературата може и да не се случва наистина, но тя е една прекрасна измислица, с която всички ние сме съгласни. 

Всяка действителност може да бъде смешна, смята Моасе, и затова е хубаво да не забравяме да се забавляваме с нея.

Първоначално "Записки от Шато Лакрот", чието действие се развива във Франция, Мария Касимова-Моасе създава като забавен аудиосериал. След това обаче историята се материализират в книга. Същата съдба има и продължението, в което читателят среща и нови колоритни персонажи.

Авторката казва, че обича всеки един от героите си, но каквото и развитие да претърпяват те, с действието в книгата най-много се развиват читателите.

За клоунския нос, който винаги е в чантата на Мария Касимова-Моасе, и за това защо самата книга може да бъде един такъв клоунски нос за читателите; защо "Записки от Шато Лакрот" – както първата, така и втората част – се изписват от психиатри на хора в депресия; каква магия е "Аполония" и защо журналистката и писателка се шегува, че всяка година гледа да произведе нещо ново само за да участва в Празниците на изкуствата; а и защото реалното село Злокучене е един вдъхновяващ образ за авторката – чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50

"2 in 1" на Симеон Кръстев

В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..

публикувано на 02.12.24 в 16:23
Гергана Панчева (вдясно) и Надежда Московска

Европейските литературни пазари

Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..

публикувано на 02.12.24 в 16:16