Изложба с неизвестни факти и снимки, а също и с непознати детайли от живота на първия владетел на възстановената българска държава – княз Александър фон Батенберг, беше открита на 5 септември 2023 г. Тя е експонирана в Балната зала на Националната галерия - Двореца в София. Изложбата, озаглавена "Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба", е резултат от продължили три години изследвания на архиви и на фамилни колекции от специалисти на фондация "Хайлигенберг Югенхайм".
Ден преди да отбележим 138 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия, екипът на предаването "Какво се случва" на програма "Христо Ботев" постави във фокуса на общественото внимание личността на княз Александър фон Батенберг с директно предаване от Двореца в София, минути преди официалното откриване на изложбата, сред картините на Иван Мърквичка, Владимир-Димитров-Майстора, Антон Митов и др.
В предаването взеха участие г-жа Антонина Стоянова, основател и президент на фондация "Ценности", която представя изложбата в България, проф. Веселин Янчев, преподавател по Нова българска история в Историческия факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски", д-р Зигрун Комати, председател на Германско-българското дружество за насърчаване на връзките и приятелството с България и член на авторския екип на изложбата, Джони Глоувър, член на консултативния съвет на фондация "Хайлигенберг Югенхайм" и Карамфила Бакалова, на която благодарим за превода в ефир.
Гостите в предаването определиха като кратък, пъстър и богат на изживявания периода от живота на княз Александър фон Батенберг у нас. Те подчертаха, че Батенберг е незаслужено изтласкан на втора и трета линия герой на възстановената и възраждаща се българска държава. "Той е човек, който посреща предизвикателствата на съграждането на една новосъздадена държава във всяко едно направление – социално, военно, политическо, държавническо. Полага искрени, честни и откровени усилия да превърне България в европейска модерна държава. Резултати, които нито един от следващите български владетели не успява да постигне. Съединението е най-значимият политически и икономически акт в новата българска история", обобщи проф. Веселин Янчев.
Антонина Стоянова поясни, че фондация "Ценности" се опитва, и посредством изложбата, да преодолее неглижирането на личността на владетеля Александър I Батенберг и да покаже историческа личност, която би могла да послужи като инспирация за днешните политици.
Представителите на фондация "Хайлигенберг Югенхайм" започват работата си по изложбата с идеята да обяснят на немските граждани, че такава личност е съществувала. Към изложбата в Германия има подчертан интерес, който не бил очакван.
Любимец на народа княз Александър I Батенберг става символ на възраждащата се българска държава и поставя основите на много от модерните институции. Той модернизира и българската войска, като я превръща в истинска българска армия. Създава и гвардейска част, и подпомага със собствени средства ушиването на униформите й.
"Това е първият български владетел, който влиза в остър конфликт с Русия, не заради това, че е австриец, немец или западен човек, а затова защото се стреми да превърне конституционното право на върховен главнокомандващ в истинско право. Това е една непосилна, нечовешка, титанична борба от първия момент, в който той влиза в България –за отвоюването на българската армия от руска армия, съставена от българи, и превръщането й в българска армия. И това коства неговото място на български владетел." – поясни проф. Веселин Янчев. Абдикирането му е саможертва.
"Бог да пази България!" са думите, с които Александър I Батенберг се обръща към българския народ в последния си манифест преди да напусне страната ни.
Предаването "Какво се случва" по програма "Христо Ботев", директно от Националната галерия – Двореца по повод изложбата "Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба", можете да чуете в звуковия файл.
Снимки - Магдалена Гигова, Кайа Христова и Фотогруп
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..
Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..
В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..
Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..
Легендарното списание ЛИК на БТА намери естественото си място и в културната програма "Христо Ботев" на общественото радио. Всяка първа неделя от месеца неговият главен редактор Георги Лозанов, заедно с избрани събеседници, ще представят съдържанието му. Идейният фокус на предаването "Радио ЛИК", както и на списанието в настоящия му период, е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg