Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бог да пази България!

Княз Александър I Батенберг е символ на възраждащата се българска държава

Проф. Веселин Янчев и Антонина Стоянова в "Какво се случва"
Снимка: Магдалена Гигова

Изложба с неизвестни факти и снимки, а също и с непознати детайли от живота на първия владетел на възстановената българска държава – княз Александър фон Батенберг, беше открита на 5 септември 2023 г. Тя е експонирана в Балната зала на Националната галерия - Двореца в София. Изложбата, озаглавена "Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба", е резултат от продължили три години изследвания на архиви и на фамилни колекции от специалисти на фондация "Хайлигенберг Югенхайм".

Ден преди да отбележим 138 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия, екипът на предаването "Какво се случва" на програма "Христо Ботев" постави във фокуса на общественото внимание личността на княз Александър фон Батенберг с директно предаване от Двореца в София, минути преди официалното откриване на изложбата, сред картините на Иван Мърквичка, Владимир-Димитров-Майстора, Антон Митов и др.

В предаването взеха участие г-жа Антонина Стоянова, основател и президент на фондация "Ценности", която представя изложбата в България, проф. Веселин Янчев, преподавател по Нова българска история в Историческия факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски", д-р Зигрун Комати, председател на Германско-българското дружество за насърчаване на връзките и приятелството с България и член на авторския екип на изложбата, Джони Глоувър, член на консултативния съвет на фондация "Хайлигенберг Югенхайм" и Карамфила Бакалова, на която благодарим за превода в ефир.


Гостите в предаването определиха като кратък, пъстър и богат на изживявания периода от живота на княз Александър фон Батенберг у нас. Те подчертаха, че Батенберг е незаслужено изтласкан на втора и трета линия герой на възстановената и възраждаща се българска държава. "Той е човек, който посреща предизвикателствата на съграждането на една новосъздадена държава във всяко едно направление – социално, военно, политическо, държавническо. Полага искрени, честни и откровени усилия да превърне България в европейска модерна държава. Резултати, които нито един от следващите български владетели не успява да постигне. Съединението е най-значимият политически и икономически акт в новата българска история", обобщи проф. Веселин Янчев.

Антонина Стоянова поясни, че фондация "Ценности" се опитва, и посредством изложбата, да преодолее неглижирането на личността на владетеля Александър I Батенберг и да покаже историческа личност, която би могла да послужи като инспирация за днешните политици.

Представителите на фондация "Хайлигенберг Югенхайм" започват работата си по изложбата с идеята да обяснят на немските граждани, че такава личност е съществувала. Към изложбата в Германия има подчертан интерес, който не бил очакван.


Любимец на народа княз Александър I Батенберг става символ на възраждащата се българска държава и поставя основите на много от модерните институции. Той модернизира и българската войска, като я превръща в истинска българска армия. Създава и гвардейска част, и подпомага със собствени средства ушиването на униформите й.

"Това е първият български владетел, който влиза в остър конфликт с Русия, не заради това, че е австриец, немец или западен човек, а затова защото се стреми да превърне конституционното право на върховен главнокомандващ в истинско право. Това е една непосилна, нечовешка, титанична борба от първия момент, в който той влиза в България –за отвоюването на българската армия от руска армия, съставена от българи, и превръщането й в българска армия. И това коства неговото място на български владетел." – поясни проф. Веселин Янчев. Абдикирането му е саможертва.

"Бог да пази България!" са думите, с които Александър I Батенберг се обръща към българския народ в последния си манифест преди да напусне страната ни.

Предаването "Какво се случва" по програма "Христо Ботев", директно от Националната галерия – Двореца по повод изложбата "Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба", можете да чуете в звуковия файл.

Снимки - Магдалена Гигова, Кайа Христова и Фотогруп

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Краси Ненков (вдясно), Светла Тодорова и Емил Янев

Културни свързаности

В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..

публикувано на 18.04.25 в 10:05
Олга Токарчук

Полската писателка Олга Токарчук

Полската писателка, есеистка, романистка, авторка на сценарии, поетеса и психоложка Олга Наво́я Тока̀рчук е родена през 1962 година в град Сулехов, Любушко войводство. Тя е носителка на международната награда "Букър" за романа "Бегуни" и двукратна лауреатка на литературната награда "Нике" за романите "Бегуни" и "Якубови книги". Носител на Нобеловата..

публикувано на 18.04.25 в 09:05
Димитър Списаревски (1916 –1943)

Списаревски и героизмът на българската авиация

"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Приключи Международният конкурс за хайку "Мая Любенова"

Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..

публикувано на 17.04.25 в 16:17
Златко Паунов

Скулпторът Златко Паунов: Да пътуваш, твориш и даряваш по инстинкт

В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..

публикувано на 17.04.25 в 11:31