Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алина Нелега представя романа си "Облак с форма на камила" в София

Снимка: @sofialiteraturehouse

Румънската писателка  Алина Нелега гостува у нас и представя своя роман "Облак с форма на камила".  Преводът на български е на Лора Ненковска. В Къщата за литература и превод я представи Майя Праматарова, а утре на Алея на книгата за творчеството ѝ и за "облак с форма на камила" ще говори преводачката. 

Румънската писателка гостува у нас и представя своя роман "Облак с форма на камила". На 6 септември 2023 г. в  "Къщата за литература и превод" бе първата ѝ среща с читателите у нас в Къщата за литература и превод, представи я театроведката Майя Праматарова.

В рамките на Алея на книгата авторката на превода Лора Ненковска ще представи  творчеството на румънската писателка, как и новата ѝ книга. 


Романът ѝ "Облак с форма на камила" е свързан с театъра. Авторката пренаписва историята на Хамлет от Шекспировата пиеса, но през погледа на Гертруда. Наративът е изграден под формата на два монолога. Първият на майката, която вижда разрухата на неочаквано покосения от психична болест свой син и се чувства безсилна. Вторият е кратък, той е финалът, който разказва изцяло друга история и е монолог на болния син.

Алина Нелега е била артистичен директор на Националния театър в Търгу Муреш и преподавател и ръководител на магистърската програма по драматургия във Факултета по изкуства в Университета там. Два пъти получава театралната награда "Унитер", а също наградата "Европейски автор" на Хайделбергския театрален фестивал. Гост лектор в Писателската програма на Университета в Айова, САЩ.

С името на Алина Нелега е свързана промяната на статута на драматурзите в Румъния, а до голяма степен и разчупването на драматургичния език. Изкусен познавач на света на театъра, но и на творчеството на Уилям Шекспир. 

Повече за проекта и представянето у нас чуйте в разговора на Силвия Чолева с Алина Нелега и Лора Ненковска. 



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23