България е в траур заради трагичното наводнение в Царево, което отне живота на четирима души. Политологът Георги Киряков коментира причините за бедствието в ефира на "Нашият ден":
В предаването той заяви, че всеки път след природно бедствие стоим пред един и същ проблем - липсващата превенция.
Киряков наблегна на необходимостта от по-голямо осведоменост и образование сред обществото, по-специално относно практиките, които водят до затрудненото оттичане на водата. Той критикува практиката на заравянето на дерета, като това често се прави, за да се осигурят площи за строителство. Според него съществуващите дерета трябва да се поддържат чисти и преглеждани редовно, за да се гарантира естественият поток на водата.
Освен това Киряков подчерта, че е важно да се ограничи алчността на индивидуалните предприемачи, особено по време на кризисни ситуации. Той призова и за предотвратяване на изграждането на изкуствени съоръжения, които могат да доведат до подобни бедствия.
Една от основните му забележки беше липсата на сътрудничество и координация между държавните институции и местните органи на властта.
Накрая Киряков коментира и изпълнението на основните политики от страна на правителството и отчета на трите месеца на кабинет "Денков".
"Чухме колко е трудно – да, трудно е, лесно управление няма. Това звучи като оправдание за това, че не можем да се справим. Не се изпълняват основните политики, защото всичко е въпрос на пазарлъци кой да вземе определен пост или дял от финансовите ресурси", каза той.
Чуйте разговора в звуковия файл.
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg