Бунтовник през целия си живот, още през 1998 година Ваклуш Толев внася в ООН идеята си да има клауза не само за защита на правата на човека, но и за защита на душата му. Днес имаме възможност да гледаме филм, посветен на стогодишнината от рождението на тази интересна и загадъчна личност, една от малкото такива в България, за този духовен учител и мъдрец. Филм, който проследява житейския път и идеите на "Ваклуш".
"Той беше личност, която нямаше прегради в мисленето и идеите си", казва режисьорът Николай Василев, който прекарва двайсет години в заснемане на уникални документални кадри от живота на Ваклуш. Според него концепциите на мъдреца ще променят света. В своята същност те са истинско предизвикателство за нас, свикналите да живеем само с усещането за един живот и за една физическа реалност.
Ваклуш Толев твърди, че:
- злото не съществува, то е нееволюирало добро;
- няма страдание, има развитие, затова и човек всъщност е Бог в развитие, а не грешник;
- всички ние сме събожници – не братя и сестри, а духовни роднини и поради тази причина трябва да виждаме Бог в другия;
- трябва не само да имаме, но и да бъдем.
В тези идеи Ваклуш започва да вярва още докато е в политическите затвори, където години наред се опитват да го пречупят. Престоят му там обаче му е бил в услуга. Николай Василев си спомня, че първите думи, които чува от Ваклуш, са именно, че е благодарен за времето си в затвора и че именно той го е съхранил.
"Затворът всъщност е изиграл ключова драматургична роля в живота му, за да събуди онази вътрешна духoвност, която после превръща в учение, пише книги и изнася лекции", обяснява режисьорът.
Ваклуш Толев е богослов по образование, обществен деятел, лектор и автор на трудове с религиозно-философска и културно-историческа тематика, но възприема себе си като човек без биография. Тъкмо това прави и създаването на филма за него нелека задача.
"Много трудно се прави документален филм за духа", казва още Николай Василев. Той се готви почти пет години само психически, за да влезе в архивите, натрупал през двайсетте години, в които снима Ваклуш. "Мога да кажа, че наистина беше предизвикателство, това е най-сложният ми, труден и важен филм за мен."
За цялото време на общуване, Ваклуш дава на режисьора свобода и идеи, които го местят толкова напред, че той вече няма убежна точка. Дава му и оптимизъм.
"Той беше в непрекъснато прозрение за нещата. Беше много интересно да наблюдаваш как един човек не е активен само в емоциите и мисълта си, а в това, което един мъдрец носи – прозрението. Той според мен няма нужда от това да бъде признат, той беше с усещане за мисия. Това, за което се радвам, е, че успях, а и съдбата ми даде тази възможност, да бъда толкова време около него и да видя, че има оптимизъм в бъдещето."
Николай Василев смята, че Ваклуш Толев е мъдрец, а не пророк, защото пророците всъщност са с ограничени възможности. Припомня и за какво реално говори духовният учител – за една нова духовна вълна, която е не само на любовта и на прошката, а на знанието и на мъдростта, която ни учи да не грешим. А знаменитата му фраза гласи, че "битката за човека привърши, време е да се води една нова битка за извеждане на Бога от човека".
Другата мисъл, която дава оптимизъм на съвремието, което търси само как да удовлетвори страстите си и да задоволи нуждите си, е: "Еволюцията няма за задача да създава благоденствие, а богове".
Повече за идеите на Ваклуш Толев – този обикновен, но и неземен човек, за това какви са обучителните процеси на душата и как филмът, който е едно метафизично преживяване, променя хората – чуйте от Николай Василев в звуковия файл.
Режисьорът даде интервю за "Артефир" по време на прожекцията на филма му "Ваклуш" в рамките на 39-ите Празници на изкуствата "Аполония".
Снимки - ФС на Ваклуш Толев
16-ото издание на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest (ШестФест) предстои в Пловдив от 24 до 27 април. За шеста поредна година фестивалът е част от Културния календар на Община Пловдив. 6Fest започна годината с международно признание – фестивалът получи отличието EFFE Label 2024-2025 на Европейската фестивална асоциация (EFA). Етикетът..
В епизод 576 "Трамвай по желание" представя на своята публика знаменития българо-френски хуманитарист и дисидент Алфред Фосколо. Животът на Фреди наподобява версия на героя на Дюма граф Монте Кристо, в условията на Студената война. Алфред (Фреди) Фосколо е роден в България. Майка му е българка, а баща му французин. От 1949 г. със..
Внимание! Внимание! Предстоящият анонс не се препоръчва за хора със слаби сърца, почитатели на "Евровизия", лица извън памперс или такива, отправени на пътешествие с незакотвения си Аз. …Сгушена в сърцето на Румъния, призрачна Трансилвания примамва търсачите на силни усещания и любителите на ужаси със своите мъгливи планини, готически замъци и..
След втори случай на агресия на хомофобска основа от страна на публиката към актьорите, мюзикълът, посветен на Доли Партън, беше свален от афиша на Операта в Манчестър, предаде Би Би Си. Двама от гостите в две поредни представления крещели обиди на хомофобска основа срещу актьорите и били агресивни, което довело до прекъсване на представлението и..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор Николай Шмиргела. Дарението съдържа произведения от български и чужди автори, които са в основата на цяла експозиция. Тя ще бъде открита на 11 февруари в СГХГ под наслов "Възможните връзки: Образи из..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg