Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова учебна година: Дефицити и предизвикателства пред системата

| обновено на 12.09.23 в 10:00
Снимка: mlsp.government.bg

С приближаването на началото на новата учебна година, образователната общност се замисля над важни въпроси, свързани с бъдещето на училището, ролята на учителите и напредъка в образованието. В ефира на предаването "Нашият ден", Асен Александров, председател на Сдружението на директорите в средното образование, сподели своите наблюдения.

Дефицит на учители по ключови специалности

Най-голямата грижа, която изрази Асен Александров, е съпътствана със сериозността на проблема с кадровите ресурси в образованието. Той изтъкна, че специалности като математика, информатика, физика, химия и биология изпитват сериозен дефицит на учители. И посочи няколко фактора, които са причина за този проблем. Първо, малък брой кандидати се интересуват от тези специалности. Второ, конкуренцията с други сектори на трудовия пазар, където математиците и информатиците могат да намерят по-добре платена работа, е значителна.

Според Александров, този проблем показва, че заплащането в момента все още не е достатъчен мотиватор в сектора.

"Също е важно да се намали бюрократичната тежест на учителите и те да могат да се занимават само с преподаване", посочи още Александров.

Според него отношенията между учители и родители също са от съществено значение.

Дигитализацията според него играе важна роля в бъдещето на образованието, но е необходимо да се използва правилно:

"Ето в дигиталната раница, най-малкото ще бъдат качени всички учебници. Учителите трябва все повече да се обучават, така че дигиталните инструменти да бъдат техен силен помощник. Според мен в това отношение не изоставаме толкова, колкото ни се струва. Държавата дава средства за подобряване на дигиталните умения на учителите. От друга страна навлизат в системата все по-млади учители, които са технически грамотни", посочва той.

Изглежда, че се правят усилия за подобряване на образованието и на обстановката в училищата, но за успешни резултати е необходима постоянна ангажираност и сътрудничество между всички заинтересовани страни - учители, родители, ученици и образователни институции. Всички те играят роля във формирането на бъдещето на образованието.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27