"Голяма част от бъбречните болести, които са сериозни не болят. Бъбреците са два тихи органа, които си вършат работата и страдат мълчаливо".
Това казва в интервю за БНР проф. д-р Боряна Делийска, дългогодишен ръководител на Клиниката по нефрология на УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ".
Ако има някаква симптоматика, човек търси лекар, а така няма нищо и болният не знае, че има напреднала бъбречна недостатъчност. Болки в бъбреците се появяват при бъбречнокаменна болест, при възпаление на бъбреците. Диабетът и хипертонията бавно ядат бъбрека без да има никаква клинична проява. При имунни и автоимунни заболявания, както и нефрити могат да се появят отоци.
През последните 15 години се говори за високите стойности на пикочна киселина като сигнал за увредени бъбреци без дори да има клинични прояви.
"Говорим за повишена пикочна киселина преди да се развие увреждането на ставата, да се появи болка, подуване и зачервяване ,за да се прояви подаграта", пояснява нефрологът.
Тя допълва, че хранителният режим при високи стойности на пикочна киселина изисква поне два пъти седмично да не се яде месо и морски дарове. Не се препоръчват и прясно изцедените сокове, защото са богати на фруктоза. Подходящи храни са мляко и млечни продукти, защото те имат способността да намалят стойностите на пикочната киселина.
"Важно е да слушаме организма, ако сме жадни организмът дава сигнал и ние пием вода. Ако ние си доставяме течности по друг начин не само с водата, организмът няма да даде сигнала", посочва проф. Делийска.
В допълнение проф. Делийска посочва, че повечето от новите медикаменти за захарен диабет тип-2 са устроени по следния начин - остатъчната захар се изхвърля през урината. Тази голяма нова група анти диабетични препарати пази и бъбреците, защото те намаляват теглото, намаляват глюкозата, намаляват пикочната киселина, намаляват кръвното налягане както и сърдечно-съдовия риск. През последните години се оказа, че те пазят бъбреците, дори и при недиабетици.
"Ние имаме разрешение от здравната каса за нефролозите, когато пациентът не е диабетик, но има хронично бъбречно заболяване имаме право да изпишем това лекарство", твърди тя.
Стареенето на тялото и органите, хранителният и двигателният режим на възрастния човек, задължителните изследвания на креатинин, пикочна киселина, кръвна захар и други специфични фактори, са особено важни за едно добро бъбречно здраве за всеки пациент.
Проф. д-р Боряна Делийска пътува и пише за видяното, а някои от посетените от нея места се превръщат и в акварели. Автор е на книгата "За крокодилите в Непал и зелените хълмове на Хималаите".
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg