Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Италианският автор Франческо Фратини ни отвежда в "Атон" с криминална история

Снимка: Франческо Фратини

Криминалният роман "Атон" на италианския автор Франческо Фратини имаше своята премиера в София. Книгата е изпълнена с мистерия и напрегнато препускане по петите на смъртоносна заплаха за човечеството. Сюжетът въвежда в историята на младата Изабел, която се впуска в загадъчно изследване на Атон, без да подозира към каква опасност я води нейният нестихващ интерес към легендите и приказните истории за това мистично място. Когато баща ѝ, комисар Филип Дорсел разбира, че животът на дъщеря му е застрашен, също се отправя към красивия гръцки полуостров:

"Историята е любопитна и оригинална. Чел съм винаги писатели като Дан Браун, Джон Гришам и те са ми повлияли. Бях на почивка 2017-а година в Гърция, Урануполи, последния град, преди планината Атон и съм свикнал винаги да си нося четири – пет книги за четене. Обаче разбрах, че съм си ги забравил книгите, което щеше да съсипе моята почивка. На следващия ден си направихме разходка с моето семейство и видяхме манастирите на Атон отвън, които изглеждат наистина внушително. След круиза, си купих писалка и тетрадка и започнах да пиша. Тогава бях прочел "Името на розата" на Умберто Еко и това също ми повлия."

Франческо Фратини и Мария Маркова
Филип Дорсел трябва да използва всички умения, които е натрупал като следовател от Отдела по антитероризъм на френската полиция, за да я защити. Защото зад великолепието и привидния покой на Атон се крие мрачна тайна – смъртоносен вирус, който заплашва да вземе хиляди невинни жертви. Вихрената надпревара с времето преминава през Франция, Гърция, България и Англия и с всеки следващ час съдбата на човечеството става все по-несигурна. Това гласи анотацията на книгата.

Основният антагонист в книгата е Димитрий Каваленко – Миша. Друг централен персонаж в книгата е Изабел, това е името и на дъщерята на Франческо и образът донякъде е вдъхновен от дъщерята на автора. Интересен е образът и на професор. Беляев, с него завършва и книгата. "Атон" излиза за първи път през 2018 година, и проблематиката, която разглежда наподобява и Ковид кризата, през която преминахме, а Франческо Фратини вярва, че литературните творби донякъде имат способността да ни предупреждават за реални събития в живота ни.

Повече чуйте в разговора с италианския автор Франческо Фратини за книгата "Атон" и Мария Маркова, като преводач.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодора Станкова

“Софийските метафори” събра в международна поетична антология 62-ма поети от 20 страни

Антологията, която събра на премиера в Столична библиотека не само някои от авторите, но и ценителите на поезията, е съставяна в продължение на шест поредни издания на ежегодния Международен поетичен фестивал "Софийските метафори" – форум, чиито участници пишат, превеждат и четат пред публика стихотворения, посветени на емблематични за столицата на..

публикувано на 21.05.25 в 16:36
Анжела Димчева и Боян Ангелов

Съюзът на българските писатели с антология билингва и предстояща премиера

Антология билингва на съвременната българска поезия (на  сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – международен и прессекретар на съюза. Двуезичното издание е дело на  издателство "Филип Вишнич" – Белград, българските автори са преведени на сръбски от..

публикувано на 21.05.25 в 15:36

Художничката Гергана Попова разкрива "Мощта на линиите" в Добрич

Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..

публикувано на 21.05.25 в 15:00
Доц. Мирослав Цветанов

Куклите и сцените

Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него. В това ни убеждава една много интересна книга –..

публикувано на 21.05.25 в 13:57
Проф. д-р Лидия Върбанова

Творчески "лаборатории" в извънградските райони на Европа

В рубриката "Културен компас", посветена на културни събития от страната и извън нея, гостува проф. Лидия Върбанова – преподавател в НАТФИЗ и експерт по културна политика. Повод за разговора е нейното участие в международен проект, посветен на развитието на театралното и творческо изкуство в извънградските райони на Европа. Проектът обединява..

обновено на 21.05.25 в 11:24