Това твърдят домакините ни от СЛРД "Елен" в Кюстендил. И не можем да не им вярваме, защото са една от най-древните ловни организации и най-голямото по численост сдружение в страната. За тяхната 130-а годишнина предаваме от красивия им Дом на ловеца и риболовеца.
Председателят на Сдружението Иван Милушев за изненада на всички започва не с историята на дружеството, а с думи на любов към родния град. "Кюстендил е селище от 8000 години и от 2000 е град! Това е най-озелененият и чист град в България, чиито централни улици още навремето са проектирани от австрийски архитекти!“
След което не без гордост казва: "Сдружението ни се създава през месец юни 1893 г. Тези 130 години ни нареждат сред най-старите обществени и природозащитни организации в Европа! А в България сме едно от най-старите – след това във Варна и в Пловдив. Освен това ние сме най-големи като численост. Членуващите в 34-те ловни дружини (32 ловно-рибарски и 2 рибарски) наброяват общо 2400 души. Територията, стопанисвана от СЛРД, попада върху територията на 3 държавни структури – 2 горски и едно ловно стопанство."
Финансистът на Сдружението Елизабет Младенова пък подчертава, че освен мъжете, имат и 63 ловджийки – 56 жени до 65 години и 7 над 65, които в скоро време биха могли да си направят собствен Дамски ловен клуб.
Тя разказва и за идеята за създаване и развитие на риболовно училище, за което са закупени вече учебници, а базата им ще бъде в намиращия се в близост до стрелковия комплекс на Сдружението язовир "Дренов дол". Разказва и за това как в бъдещия риболовен клуб ще членуват не само подрастващите, а и бивши състезатели по риболов. А председателят Иван Милушев не без носталгия се връща във времето, когато броят на организираните риболовци е бил 1200 души.
Много интересен събеседник е и Красимир Кирилов – член на УС на СЛРД "Елен" и председател на 15-а ловна дружинка в с. Коняво. Освен това той е и отговорник за подготовката на младите стрелци, както и треньор на отбора по спортна стрелба. Пък да не говорим за това, че е най-големият хищничар сред колегите си! Той се спря на проблемите с пернатия дивеч, запозна ни и с дейността на стрелбищния комплекс и заедно с останалите ни събеседници изрази задоволство от работата с РУ на МВР и Гранична полиция и ефективната им дейност в борбата с бракониерите.
В разговорите ни никой не пропусна и проблемите, като един от най-големите се оказа масовото присъствие на… сърни! "Ловците не искат разрешителни. Никой не иска да стреля по тях! – сподели Иван Милушев. – Имаме цели стада сърни, които хем пречат за отстрела на едрия дивеч, хем разсейват и ловните ни кучета!"
Но, както се казва – да ви имаме проблемите! В следващите 130 години ще ги решите. Сигурни сме!
Знаем, че човек невинаги може да е в ефир с нас, но на страницата на "И рибар съм, и ловец съм" можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!
Снимки – Валери Горчаков, Асен Масларски
Чуйте предаването от звуковия файл.
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg