Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даскал и ловджия се раждаш, а не ставаш

4
Красимир Кирилов, Иван Милушев и Елизабет Младенова (от ляво надясно)
Снимка: Асен Масларски

Това твърдят домакините ни от СЛРД "Елен" в Кюстендил. И не можем да не им вярваме, защото са една от най-древните ловни организации и най-голямото по численост сдружение в страната. За тяхната 130-а годишнина предаваме от красивия им Дом на ловеца и риболовеца.

Председателят на Сдружението Иван Милушев за изненада на всички започва не с историята на дружеството, а с думи на любов към родния град. "Кюстендил е селище от 8000 години и от 2000 е град! Това е най-озелененият и чист град в България, чиито централни улици още навремето са проектирани от австрийски архитекти!“ 

Иван Милушев - председател на СЛРД Елен - Кюстендил

След което не без гордост казва: "Сдружението ни се създава през месец юни 1893 г. Тези 130 години ни нареждат сред най-старите обществени и природозащитни организации в Европа! А в България сме едно от най-старите – след това във Варна и в Пловдив. Освен това ние сме най-големи като численост. Членуващите в 34-те ловни дружини (32 ловно-рибарски и 2 рибарски) наброяват общо 2400 души. Територията, стопанисвана от СЛРД, попада върху територията на 3 държавни структури – 2 горски и едно ловно стопанство."

Финансистът на Сдружението Елизабет Младенова пък подчертава, че освен мъжете, имат и 63 ловджийки – 56 жени до 65 години и 7 над 65, които в скоро време биха могли да си направят собствен Дамски ловен клуб.

Тя разказва и за идеята за създаване и развитие на риболовно училище, за което са закупени вече учебници, а базата им ще бъде в намиращия се в близост до стрелковия комплекс на Сдружението язовир "Дренов дол". Разказва и за това как в бъдещия риболовен клуб ще членуват не само подрастващите, а и бивши състезатели по риболов. А председателят Иван Милушев не без носталгия се връща във времето, когато броят на организираните риболовци е бил 1200 души.

Много интересен събеседник е и Красимир Кирилов – член на УС на СЛРД "Елен" и председател на 15-а ловна дружинка в с. Коняво. Освен това той е и отговорник за подготовката на младите стрелци, както и треньор на отбора по спортна стрелба. Пък да не говорим за това, че е най-големият хищничар сред колегите си! Той се спря на проблемите с пернатия дивеч, запозна ни и с дейността на стрелбищния комплекс и заедно с останалите ни събеседници изрази задоволство от работата с РУ на МВР и Гранична полиция и ефективната им дейност в борбата с бракониерите.

В разговорите ни никой не пропусна и проблемите, като един от най-големите се оказа масовото присъствие на… сърни! "Ловците не искат разрешителни. Никой не иска да стреля по тях! – сподели Иван Милушев. – Имаме цели стада сърни, които хем пречат за отстрела на едрия дивеч, хем разсейват и ловните ни кучета!"

Но, както се казва – да ви имаме проблемите! В следващите 130 години ще ги решите. Сигурни сме!

Знаем, че човек невинаги може да е в ефир с нас, но на страницата на "И рибар съм, и ловец съм" можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!

Снимки – Валери Горчаков, Асен Масларски

Чуйте предаването от звуковия файл.



По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Радост! В Гърция

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..

публикувано на 24.01.25 в 17:20
Вили Борисова (вдясно) и Мария Мира Христова

За стажовете в радиото и в живота

Студентката по журналистика и стажант-репортер в програма "Хоризонт" Вили Борисова и майка ѝ - кардиологът д-р Райна Сивова, повдигат завесата към делниците и мечтите в едно българско семейство. В откровен разговор за трудностите, радостта, възпитанието и силата на житейския избор слушателите могат да се убедят в силата и важността на майчината..

публикувано на 24.01.25 в 16:25
Владимир Митев

Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток

Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток? Владимир Митев коментира настоящата ситуация в Румъния като цяло и конкретно засилването на т.нар. "суверенисти" в страната. Във втората част на разговора Владимир Митев отговаря на въпроса какво можем да очакваме от сегашната хаотична обстановка в Близкия изток след падането на..

публикувано на 24.01.25 в 15:56
Снимката е илюстративна

Електрически далекопровод в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Харалампи Тодоров, Плевен: При развод майката остава във фамилното жилище, където отглежда сама, без втори брак, двете си деца (син и дъщеря). След години синът ѝ се жени и напуска тясното двустайно жилище. Майката го дарява на дъщеря..

публикувано на 24.01.25 в 14:35
Мария Петрова

Кои са правните предизвикателства пред електронното здравеопазване

Медицинското право е известно в обществото най-вече с т.нар. "дела за лекарски грешки". Медицинското право обаче включва много по-широк аспект от дейности – като започнем от електронното здравеопазване, минем през употребата на изкуствен интелект в здравеопазването, разчитането на всички изследвания – образни и лабораторни, медицинския туризъм,..

публикувано на 24.01.25 в 12:40