Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Попов: Свръхексплоатацията на туристическите забележителности може да доведе до сериозни последствия

Защо Несебър може да отпадне от ЮНЕСКО?

| обновено на 27.09.23 в 12:42
Снимка: БГНЕС

Туризмът се разглежда като важна индустрия за множество държави, включително България, където той играе съществена икономическа роля. Интервю с Димитър Попов, член на Управителния съвет на Българската асоциация за алтернативен туризъм, предоставя инсайт в предизвикателствата, свързани със свръхексплоатацията на туристическите забележителности и как може да се насочи туризмът към устойчива практика.

Туризмът, според Попов, играе ключова роля в икономиката на България, въпреки разногласията относно точната му дял в брутния вътрешен продукт. Той подчертава, че за страната този сектор е от жизнено значение и има положителен туристически баланс. Туризмът допринася за увеличаване на икономическата активност и заетостта.

Според него свръхексплоатацията на туристическите забележителности може да доведе до сериозни последствия. Попов споменава потенциалния риск Несебър да бъде изваден от списъка с културно наследство на ЮНЕСКО. Той акцентира, че проблемът не е само в броя на посетителите, но и в начина, по който се управляват културните паметници и ценности.

Попов смята, че инвеститорите в туризма у нас имат склонност да изграждат нови хотели и комплекси, които могат да навредят на културното наследство. Той изтъква, че държавата чрез Министерството на туризма трябва да предприеме мерки за защита и запазване на историческите и културни стойности.

"Гръцкият хотелиер знае, че никой няма да построи хотел пред неговия и инвестирайки, има гарантирани приходи десетки години напред. Мерките трябва да бъдат предприети от държавата, разбира се, при нас има Министерство на туризма", казва той.

За постигане на устойчив туризъм Попов предлага преориентиране на туристическите групи. Той подчертава необходимостта от разнообразие в туристическите продукти, като освен морския туризъм, да се развиват и други видове туризъм като “пешеходния". Този подход може да разреди туристическия натиск и да спомогне за устойчивото развитие на регионите.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35