Защо все още се налага да говорим за дамите – в случая в технологичния сектор, за общата ситуация, за различния професионален път? За това доколко и в други сектори ситуацията е подобна, за възможните мерки на национално ниво и проекти на неправителствения сектор, за бъдещето на съчетаването на личния и професионалния живот – коментират в ефира на "Нашият ден" Виктория Петрова, директор Комуникации и развитие в Българския фонд за жените, Венета Лимберова, председател на фондация Coding Girls & WomenTech Network и Елена Николова от фондация "Жените в предприемачеството", която предава опита си на други жени предприемачи.
"Основната причина са стереотипите, в които ние сме социализирани още от най-ранна детска възраст като момичета, после в училище и в тийнейджърските години, и в зряла възраст, че жените нямат нужда да гледат към управленски позиции. Има женски и мъжки професии, че това да си директор е все още мъжка професия", казва Виктория Петрова.
81% от българите смятат, че най-важната роля на жената е да гледа семейството и дома. Докато средната цифра за Европа е 44%.
"Статистиката за дамите в технологиите сочи, че в Европа и у нас процентите на включените дами в технологиите е много нисък. За ЕС това са 17%, а за България 13%“, посочва Венета Лимберова.
Елена Николова коментира участието на жените в предприемачеството и инвестициите. По-малко от 10% е бройката на жените, които стартират собствен бизнес, както и близо 10% са бизнес ангелите жени, които инвестират в стартъп компании.
В България липсва равенство между нивата на заплащане при жените и мъжете, като разликата варира до 13%.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира разделението в обществото ни на теми като въвеждането на европейската единна валута и идеята за обучение по религия и добродетели в българското училище. Проф. Семов заявява: "ЕС е първата в..
За българо-ирландските бизнес отношения, ирландското икономическо чудо, довело до милиарди чуждестранни инвестиции, за сходствата в историческата съдба и манталитета на българския и ирландския народ, за културния обмен между двете държави – разговор в "Нашият ден" с Н. Пр. Катрин Банън, посланик на Ирландия в София . Преводът в ефир е на Емилия..
За "софийската тежка транспортна стачка", туристите и пенсионерите. На прага на лято 2025 Гърция въвежда нови правила за кемпери и каравани. Какви са правилата, забраните, глобите и как се смеят чайките? Хърватия – "страната на лазурното море, красивите острови и абсурдните правила за туристи". Транспортни ненормални правила – кой как може да шофира в..
Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..
Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока. Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце. Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и..
Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg