Защо все още се налага да говорим за дамите – в случая в технологичния сектор, за общата ситуация, за различния професионален път? За това доколко и в други сектори ситуацията е подобна, за възможните мерки на национално ниво и проекти на неправителствения сектор, за бъдещето на съчетаването на личния и професионалния живот – коментират в ефира на "Нашият ден" Виктория Петрова, директор Комуникации и развитие в Българския фонд за жените, Венета Лимберова, председател на фондация Coding Girls & WomenTech Network и Елена Николова от фондация "Жените в предприемачеството", която предава опита си на други жени предприемачи.
"Основната причина са стереотипите, в които ние сме социализирани още от най-ранна детска възраст като момичета, после в училище и в тийнейджърските години, и в зряла възраст, че жените нямат нужда да гледат към управленски позиции. Има женски и мъжки професии, че това да си директор е все още мъжка професия", казва Виктория Петрова.
81% от българите смятат, че най-важната роля на жената е да гледа семейството и дома. Докато средната цифра за Европа е 44%.
"Статистиката за дамите в технологиите сочи, че в Европа и у нас процентите на включените дами в технологиите е много нисък. За ЕС това са 17%, а за България 13%“, посочва Венета Лимберова.
Елена Николова коментира участието на жените в предприемачеството и инвестициите. По-малко от 10% е бройката на жените, които стартират собствен бизнес, както и близо 10% са бизнес ангелите жени, които инвестират в стартъп компании.
В България липсва равенство между нивата на заплащане при жените и мъжете, като разликата варира до 13%.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...
В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
"Сън преди вечност" е новата изложба на художника Мартин Джачков, която на 5 април ще бъде открита в галерия "Видима" в Севлиево . В нея Джачков..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg