Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скулпторът Крум Дамянов, който промени представата за паметник

Талант, традиция, модерност, класика, фигуралност, портрет в изложбата "Скулптура и процес"

7
Фигурален портрет на Галин Малакчиев - мултипликации
Снимка: Ани Маринова

В Художествената галерия в град Кюстендил, сред картините на Владимир Димитров-Майстора, до 30 септември можете да разгледате впечатляващата мащабна изложба на академик Крум Дамянов. 

Акад. Крум Дамянов и Милена Лекова"Скулптура и процес" представя творчеството на големия български скулптор в неговата цялост, времеви диапазон и проблематика – монументална и кавалетна скулптура, негови картини, ранни портрети, дори щастливото хрумване ателието на твореца да бъде пренесено в реални размери в недовършената част на галерията. Там, сред гипсови клинови калъпи, проби от работния процес, декоративни орнаменти, различни инструменти и пособия, е експониран дори столът на Крум Дамянов. Пренесена е и атмосферата от двора пред ателието на скулптора.

Финисажът на изложбата "Скулптура и процес", нейното последно медийно представяне, се състоя в ефира на програма "Христо Ботев“, в предаването за култура, коментар и анализ – "Какво се случва“. 

Доц. Валентин Господинов и проф. Емил ПоповГости в импровизираното радиостудио в Художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора“ в град Кюстендил бяха акад. Крум Дамянов, директорът на галерията доц. Валентин Господинов, скулпторът проф. Емил Попов, гл. ас. Борислав Алексиев. По телефона се включи проф. Валентин Старчев, другото голямо име в българската монументална скулптура.

Цялото предаване "Финисаж в ефира", посветено на изложбата "Скулптура и процес“ на акад. Крум Дамянов, директно от Художествената галерия в град Кюстендил, можете да чуете в звуковия файл.

Акцентите в предаването са предизвикателството да представиш автор като Крум Дамянов и монументална скулптура в пространството на първата българска сграда, строена специално за галерия; кое е най-специфичното за твореца Крум Дамянов; през какви процесии трудности е преминавала монументалната скулптура в България; за тишината в българската култура днес; за учителите и приятелите творци – големия български скулптор Любомир Далчев и скулптора Галин Малакчиев; за плеядата талантливи творци, за вдъхновението и творческия процес.


Снимки – БНР, ХГ "Владимир Димитров - Майстора
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40