Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скулпторът Крум Дамянов, който промени представата за паметник

Талант, традиция, модерност, класика, фигуралност, портрет в изложбата "Скулптура и процес"

7
Фигурален портрет на Галин Малакчиев - мултипликации
Снимка: Ани Маринова

В Художествената галерия в град Кюстендил, сред картините на Владимир Димитров-Майстора, до 30 септември можете да разгледате впечатляващата мащабна изложба на академик Крум Дамянов. 

Акад. Крум Дамянов и Милена Лекова"Скулптура и процес" представя творчеството на големия български скулптор в неговата цялост, времеви диапазон и проблематика – монументална и кавалетна скулптура, негови картини, ранни портрети, дори щастливото хрумване ателието на твореца да бъде пренесено в реални размери в недовършената част на галерията. Там, сред гипсови клинови калъпи, проби от работния процес, декоративни орнаменти, различни инструменти и пособия, е експониран дори столът на Крум Дамянов. Пренесена е и атмосферата от двора пред ателието на скулптора.

Финисажът на изложбата "Скулптура и процес", нейното последно медийно представяне, се състоя в ефира на програма "Христо Ботев“, в предаването за култура, коментар и анализ – "Какво се случва“. 

Доц. Валентин Господинов и проф. Емил ПоповГости в импровизираното радиостудио в Художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора“ в град Кюстендил бяха акад. Крум Дамянов, директорът на галерията доц. Валентин Господинов, скулпторът проф. Емил Попов, гл. ас. Борислав Алексиев. По телефона се включи проф. Валентин Старчев, другото голямо име в българската монументална скулптура.

Цялото предаване "Финисаж в ефира", посветено на изложбата "Скулптура и процес“ на акад. Крум Дамянов, директно от Художествената галерия в град Кюстендил, можете да чуете в звуковия файл.

Акцентите в предаването са предизвикателството да представиш автор като Крум Дамянов и монументална скулптура в пространството на първата българска сграда, строена специално за галерия; кое е най-специфичното за твореца Крум Дамянов; през какви процесии трудности е преминавала монументалната скулптура в България; за тишината в българската култура днес; за учителите и приятелите творци – големия български скулптор Любомир Далчев и скулптора Галин Малакчиев; за плеядата талантливи творци, за вдъхновението и творческия процес.


Снимки – БНР, ХГ "Владимир Димитров - Майстора
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33