Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Годишна конференция за строителство и инвестиции събра над 300 души от строителния сектор в България

Иван Велков: Държавата е заета със собствените си нужди и цели

Представителите на изпълнителната и законодателната власт трябва да делегират права

| Интервю
Иван Велков, член на УС на БСК.
Снимка: www.bia-bg.com

Годишна конференция за строителство и инвестиции събра над 300 души от строителния сектор в България. Събитието се проведе на 3 октомври 2023 г. в четири дискусионни панела, модерирани от Иван Велков, член на УС на БСК, председател на Българската фасилити мениджмънт асоциация и член на УС на Международната федерация за недвижими имоти FIABCI.

Беше направена ретроспекция по всички теми, ангажиращи инвестициите в строителството и градското развитие, екологичните решения в строителството и транспорта. Дискутирано бе и как България ще се справи с предизвикателствата от прилагането Европейската директива за енергийна ефективност и санирането на сгради, защо промените във ВиК сектора са належащи и кога всъщност ще достигнем истинските умни градове.

"Ролята на професионалните браншови организации е да са освен модератор и медиатор между държавните, местните, публични като цяло власти и частния сектор, и генералния интерес на обществото от това да живее във все по-проспериращо, развито модерно общество, среда, икономика и да ни изоставаме от най-добрите световни и европейски примери", посочва Иван Велков.

Големият слон – европейските средства, които се инвестират в строителството 

"Стана ясно, че капацитетът на държавната администрация, възможностите на местните власти да оперират с оперативни програми като че ли,  от една страна, ангажират огромна част от техния ресурс, а от друга, доказват колко недостатъчно ефективно и бързо резултатите от тяхната работа стигат до конкретните домакинства, бизнеси и живота на хората", посочва той.

За нуждите на енергийното обновление на сградите има нужда от десетократно по-големи средства, които са планирани в момента.

Зелено – енергийна ефективност и екология

"Ако очакваме България да ги изпълни, сме десетки години изостанали и ще ни е необходимо да наваксваме изоставането. Ако обърнем въпроса и кажем какви добри примери за успешни модели и практики има, без това да зависи от държавата, може би скоростта, с която се получават резултатите, ще се ускори многократно“, твърди той.

Няма как с 1 млрд. публични средства да обновим 50 или 60 хил. сгради. Парите, които имаме в момента, ще стигнат за 700 до 1000 жилищни сгради.

"Представителите на изпълнителната и законодателната власт трябва да делегират права и възможности за решаване на проблемите на хора и специалисти, които могат да го правят, а те да осигуряват само законодателната рамка и контрола да изпълнението", казва в заключение Иван Велков.

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12