Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възпоменанията за човека на Павел Койчев

Павел Койчев показва новата си изложба "Homo sapiens – възпоменания" в галерия "Райко Алексиев". В нея го занимават седем теми – фър-люш, огънят, ловът, масата, земеделието, по средата на залата – създаването и накрая – изпращането…

Отново Павел Койчев поставя въпроса за човека в едно все по-дехуманизирано общество. Връщането назад в историята на човечеството с откриването на огъня, разказ за цикъла на живота на Земята, "възпоменания", които припомнят участта ни на хора.


Огромните творби сякаш ще се раздвижат всеки момент и създават усещане за лекота, независимо от мащаба си, а всяка разработена тема има специфична напрегнатост – протегнатите длани към огъня, опънатата тетива на лъка, фигурите около масата, вдигнатата мотика, поникналият стрък между ръцете, замахът със сърпа, допрените за молитва длани, а в средата – крехките жена и мъж в акта на създаването на детето. А в началото, но и в края, като залог за бъдещия живот, за продължението – фър-люш – двамата родители, които хвърлят детето нагоре, нагоре…


В крайна сметка – тържеството на живота, в който горим и изгаряме всички ние.

Повече за изложбата чуйте Павел Койчев и Георги Лозанов, който я откри.



Снимки – Ани Петрова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда, София, Луиза, Венелина Миланова, Мери, Верен  

Тийнейджърът в мен: Венелина Миланова

Гостът ни е някой, който може да се справи с много "Палави ноти". Певица, композитор, текстописец, дубльор на анимационни герои във филми – тя знае, че изкуството е бягане на дълги разстояния. В "Тийн Тайм" разговаряме с Венелина Миланова , ръководител на вокална група "Палави ноти"!  Венелина споделя, че музиката за нея е била детска..

публикувано на 18.11.24 в 18:10

"Свой на чужда земя" – разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич

" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век към български театрални актьори, дали тласък за допълнително разгръщане на творческия им потенциал. Интервютата предлагат една много интересна и различна от обичайното гледна точка на успешно..

публикувано на 18.11.24 в 17:31
Оскар Уайлд

Изкуството в мен: 170 години от рождението на Оскар Уайлд

Великият ирландец Оскар Уайлд е драматург, писател и поет , който разчупва естетическите и морални норми във Викторианска Англия. Заради тази дързост умира във Франция, низвергнат и самотен, през 1900 година. Една от най-големите знаменитости на своето време като дете расте в среда, пълна с култура, книги, картини, история и прочути хора. До..

публикувано на 18.11.24 в 17:26
Дарина Янева (вдясно) и Мария Мира Христова

"Поетика на мимолетното" в живописта и живота на Дарина Янева

Всеки път когато художничката Дарина Янева стъпи на територията на "Terra Култура", тя подарява на слушателите един нов и специален миг.   Янева споделя за преживяванията и състоянията, които са част от новооткритата изложба "Поетика на мимолетното" .   С тази експозиция Янева празнува своята 60-годишнина , разкривайки по майсторски..

публикувано на 18.11.24 в 16:58
Паулина Мичева (вдясно) и Надежда Московска

Панаирите на книгите през погледа на преводача Паулина Мичева

За големите литературни форуми по света – от Франкфурт до Арабския свят.  Тенденциите в художествената и нехудожествената литература и как се отразяват те на пазара у нас? Как се подбират заглавия за превод и издаване у нас? Кои фактори диктуват реалния литературен обмен? Панаирите на книгите през погледа на преводача Паулина Мичева – чуйте от..

публикувано на 18.11.24 в 11:50