"Етнографски колекции и материали за българската народна култура в Украйна и Молдова" беше темата на кръгла маса с международно участие, която се проведе неотдавна в София в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН. Беше много вълнуващо не само да се чуят разказите и докладите, но и да се видят с помощта на технологиите някои от колекциите, събирани с много любов, усърдие и грижа за съхраняване на паметта и връзката с българския корен.
Срещите със сънародници от Бесарабия и Таврия неизбежно ни връщат към нашето общо минало с един забравен възрожденски дух, който тук в България отдавна е затворен само в художествените произведения и научните изследвания. Там обаче и днес можем да видим и усетим "на живо" какво означава да се потрудиш сам, доброволно и себеотдайно, за да заявиш и предадеш на децата си своята национална принадлежност и култура.
Съвсем както през Възраждането в основата на такива родолюбиви начинания много често са учителите – в случая учителите по български език и по история, традиции и култура на българския народ – предмети, които се преподават в българските селища в Бесарабия. Нещо повече, в много от училищата се оказва, че има музейни сбирки – какво съдържат те, кой ги попълва и за какво служат разказва д-р Мария Маринова, гл.ас. в Софийския университет, която е посетила няколко училища в Молдова и е разговаряла с учители.
Историко-етнографския музей в с. Кортен, Молдова, е създаден също от един български учител – Димитър Гургуров, автор на книги за българския произход на гагаузите и за словесния фолклор на кортенци. В музея се съхраняват над 4000 предмета, свързани с историята и бита на бесарабските българи още от времето преди преселението, подредени тематично и хронологически. Сред тях са османскиданъчни документи, пръст от родната земя, която носят със себе си, кръщелен купел, стари снимки, тъкани, сечива и предмети от всекидневния живот. Делото на големия родолюбец и общественик Димитър Гургуров е продължено от съпругата му Надежда и дъщеря му Юлия Гургурова, която разказва за музея и огромната любов и всеотдайност към българската памет и дух на своя баща.
Чуйте разговорите в звуковите файлове.
Какво представлява т.нар. "Заповедно производство"? Какви са новите моменти във връзка с влизането в сила на измененията на уредбата в Гражданския процесуален кодекс? Извън общото производство чрез съдебни дела общ исков процес е предвидено отделно производство за защита на гражданските права. И това е заповедното производство. Налице са изменения,..
Настаняването на лица за психиатрично лечение – какво казва законът? Носят ли наказателна отговорност извършители на тежко деяние, които имат психично заболяване? През последните дни имаше два изключително неприятни инцидента. Мъж, който два поредни дни беше заснет да се хвърля под коли на столичния булевард "Борис III", в последствие се самоуби, като..
Виктор Асенов и Тади, неговото куче водач , са в студиото на "Нашият ден" с един вдъхновяващ разказ – за границите, които сами си поставяме и тяхното премахване чрез силата на волята. Виктор се самоопределя като "непобедим победител". Той се движи напред и нагоре, без да вижда хоризонта, и може да се похвали, че е планински ултрамаратонец ...
Защо понякога се обичаме само на думи? Любовта представлява комплексно, емоционално състояние, което е нещо между грижа, уважение, признание и преданост към другия човек. От тази емоция зависи поддържането на здрави връзки между хората. Но съществува проблем с "празните думи" в любовта днес. Понятието за "празни думи" или думи, които..
За културата на виното и новостите във винения свят, за вината, които опитаме през месеца на виното и любовта – разговор в "Нашият ден" с Веселин Савов , винен познавач, вносител и дистрибутор на италиански вина, популяризатор на културата на виното. Савов споделя, че популяризирането на винената култура и на италианските вина е голямо..
Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години точно на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската..
Слънчевата енергия изпревари въглищата в електроенергийния микс на ЕС през миналата година. В страните от ЕС Слънчевата енергия е генерирала 11% от..
Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg