От 9 до 15 октомври град Севлиево става домакин на 18-ите "Празници на тиквата", традиционно известни също като "Празник на тиквата". Този цветен и забавен фестивал, организиран от Община Севлиево, ще предостави на посетителите богата програма и интересни събития.
Програмата на фестивала стартира днес със забавното ателие и изложбата "Тиквени цветни фантазии" в Дандолови къщи. Освен това, започва и Националният фестивал "Вълшебникът театър", който ще продължи до 11 октомври и обещава много вълнуващи изпълнения.
Събитието включва и изложбата "20 години Детски арт център Видима", която представя творчеството на децата в града.
Празниците на тиквата в Севлиево събират на едно място земеделски производители и търговци от цялата страна и се превръщат в най-стария есенен панаир в България. Този традиционен ден привлича посетители с вкусни ястия, кулинарни изложби, ателие, тиквени конкурси, демонстрации и забавления.
Ирена Камбурова, началник отдел "Култура, туризъм и международно сътрудничество" към Общината, споделя повече за събитието: "Използвам възможността да поканя всички на 18-ото издание на този цветен и забавен празник, който ще предложи цяла гама от впечатления и изживявания“.
Защо "град на тиквата"?
Ирена Камбурова разяснява, че идеята за "Празника на тиквата" се зародила преди години, когато група ентусиасти в града решили да организират празник, който да отразява историческите корени на региона. Тогава в Севлиево са се отглеждали много тикви, които имат характерни завити палци, подобни на този на ръката на човека. Този специфичен детайл вдъхновил идеята за тиквен празник и дал името му.
Така градът Севлиево остана свързан с традицията на "Празника на тиквата", който сега се превърна в едно от най-очакваните и цветни събития в региона.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Огнян Петров е родом от врачанското село Очиндол, но ако го попитате, ще каже, че е родом от Балкана. Той е животновъд, общественик и икономист и с всяка своя дейност от години се стреми да е полезен на обществото. Той е онези хора, мислещи в перспектива и мащаб за Врачанския край, Искърското дефиле, историята, традициите, културата и..
До древния град Сихар се намира кладенецът на патриарх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По времето на Христос между самаряни и иудеи съществува вражда. Ето защо жената самарянка е учудена, когато Спасителят иска да пие вода от нея. В отговор на почудата ѝ Христос ѝ казва: "Да би знаяла дара Божий, и кой е Оня, Който ти казва: дай..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..
Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Петър Карабоев , външнополитически анализатор и заместник главен редактор на "Дневник". Какво имаме в момента "В момента имаме първата среща лице в лице между двете делегации..
В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg