Как младите влизат в състезанието на живота – това като спорт ли е, или като ескалатор в метрото? Говорим за т.нар. "Синдром на отличника" – желанието да се харесаш на всяка цена на родителите, педагога, шефа на офиса... Води ли понякога до "бърнаут" и как да се избегне?
Дискусията е за младите, за успехите и разочарованията им в опитите за социална реализация. Участниците: Гергана Пожарски, философ и социален педагог, една от създателите и първи управител на Защитено жилище "Заедно", директор проекти в "Движение на българските майки", и майка на четири деца, разказва какво е важно за оформяне на младия човек още от пубертета за справяне в конкурентна среда, при това разказва и като специалист, и като личен опит.
Професор Магдалена Костова-Панайотова, декан в ЮЗУ "Неофит Рилски", разкрива защо хуманитарните науки и хуманитарното образование са важни, особено в епохата на изкуствения интелект.
Д-р Радислав Атанасов, преподавател в НСА, психолог и шахматист, обяснява защо в спорта и в спортната педагогика е много важно да обясняваш не само как се побеждава, но и как се живее успешно и когато не си победител.
Социологът и политологът Яница Петкова разкрива какви начини има за интегриране на тези слоеве от младежта, които иначе трудно намират социална реализация, а поетът и музикантът Петър Чухов разказва за своя опит като организатор на различни литературни състезания и защо вярва, че в подобни прояви със състезателен характер е наистина важен олимпийският принцип: важно е да се участва, а не непременно да се спечели медал.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg