Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Малдивите може да е забавно и без да си влюбен

На Малдивите няма хотели на втора линия. Просто защото островите са твърде малки. По-романтичните твърдят, че от самолет приличат на наниз перли, разпилян в Индийския океан. Това са 1900 атола с тюркоазени лагуни, копринени плажове и искрящо зелена растителност плюс всички достойнства на пълната почивка – тишина, спокойствие, девствена природа, невероятен подводен свят.


Щастливи влюбени, новобрачни на незабравим меден месец, улегнали семейни двойки, изтощено юпи, запалени по гмуркането, фамилия с деца… това са класическите почитатели на земния рай. Оказа се обаче, че има още един вариант – така наречените "кокоши пътешествия". Няколко приятелки на един акъл, скъсали синджира на семейния живот, които отиват да се забавляват. Дизайнерът на официални тоалети Гергана Апостолова с три нейни близки често избират спонтанно дестинация за бягство. Малдивите е една от тях.

Тя разкри как човек може да се забавлява там, извън класическата конфигурация прясно влюбена двойка или младо семейство с деца.


Когато кажат Пулия, се сещаме за местния винен сорт примитиво, за Матера и Алберобело, за Полиняно а маре и, разбира се, за Бари, докъдето се стига само за час и половина със самолет. А там човек задължително трябва да измоли берекет и просперитет лично от Свети Николай Мирликийски, който е погребан в едноименната базилика. И после да хукне по местните забележителности. Точно така са постъпили Гергана Апостолова и трите ѝ приятелки, които дават цвят на всекидневието си с къси пасове из Европа. Неотдавна те кръстосаха Пулия, а после се вдигнаха и до Малта.


В случай че разказът на дизайнера Гергана Апостолова събуди приключенския ви дух, стягайте куфарите. Ако Малдивите ви се струват географски и финансово далечни, Европа е на един хвърлей разстояние. И на един самолетен билет.


Снимки – Гергана Апостолова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54