Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

INSAIT или за българската следа в бъдещето на изкуствения интелект

| обновено на 11.10.23 в 09:03
Д-р Никола Константинов
Снимка: nikolakon.github.io

Българският институт INSAIT към Софийския университет наскоро събуди гордостта на страната, като публикува седем научни постижения на конференцията номер 1 в света за изкуствен интелект, NeurIPS. Това изключителна постижение беше подчертано и похвалено от просветното министерство, което несъмнено остави следи в националния и международен академичен свят.

Заслугата за този успех на института INSAIT със сигурност е огромна, но не бихме могли да я обсъждаме без да споменем и д-р Никола Константинов, част от този талантлив екип. Д-р Константинов, наскоро определен като един от най-обещаващите млади европейски учени в областта на изкуствения интелект, сподели някои от своите впечатления и пътя, който го доведе до INSAIT.

Само на 29 години д-р Константинов вече може да се гордее с впечатляващото си образование и опит. Той завършва бакалавър и магистър в Оксфорд, където се подготвя за своето бъдеще в областта на математиката и статистиката. Впоследствие той става част от постдокторантската програма в ETH Zurich и завършва докторантура в IST Austria. Неговата страст към изкуствения интелект и желание да се върне у нас го подтикват да се присъедини към INSAIT.

В ефира на предаването "Нашият ден" той споделя, че винаги е искал да се върне в родината си и да приложи знанията и уменията, които е придобил в чужбина. INSAIT му предостави тази възможност, като интегрира таланта му в световен мащаб и му дава свобода за изследователска и иновационна работа. В момента той ръководи групата по машинно обучение в института и се фокусира върху развиването на изкуствен интелект.

И така, успехът на INSAIT и д-р Никола Константинов изглежда обещаващ за бъдещето на изкуствения интелект и научната общност в България. Надяваме се, че това е само началото на много по-голям и вълнуващ път към нови научни открития и иновации.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10