Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на прехода като обект на науката

Снимка: @CultureCentreSU

Каква култура ни остави преходът? Имаме ли вече достатъчно дистанция, за да гледаме на този период от близкото минало в исторически план? Литературоведът доц. Ани Бурова и екипът от учени, който стои зад изследването "Преходът след 1989 – интерпретации на историческата промяна, социалния опит и културната памет в съвременната българска литература", започна цикъл публични лекции озаглавени "Култура на прехода" съвместно със СУ "Св. Климент Охридски". Те правят опит за осмисляне на периода от дистанция, не само през обществено-политическите събития, а през културата, която го отразява и формира образа ни за него.

В рамките на учебната година ще се проведат осем лекции, проследяващи прехода в литературата, театъра, киното, визуалните изкуства, архитектурата, медиите, с водещи изследователи в тези полета.

Предаването "Какво се случва", покани лекционния курс на своя територия и обещава репортажи от всяка от осемте срещи. Първата от тях бе с историкът и председател на Държавна агенция "Архиви" доц. д-р Михаил Груев, а темата ѝ бе"Преходът в България и раждането на новата държавно-политическа система". Той систематизира движещите сили на промените в България през 1989-1991 г. и хронологическите граници и интерпретативни рамки на българския преход. Разгледа разграждането на старите тоталитарни структури и формирането на новата политическа система, от състоянието на обществото в навечерието на промените и наследствата на т.нар. "възродителен процес" до ерозията на двуполюсния модел и възхода на различните популизми.

Началото на разговора, а и на цялата поредица от събития поставя директорът на Културния център на Софийския университет културологът професор Александър Кьосев, домакин на курса:

В по-долния откъс от лекцията на Михаил Груев "Преходът в България и раждането на новата държавно-политическа система", която постави началото на лекционния курс "Култура на прехода естествено бе засегнат и въпросът кога точно и дали е свършил преходът:   Горчивия хумор на проф. Александър Кьосев и доц. Михаил Груев напомнят, че не е възможно преходът да бъде разбран само през призмата на сериозното. Лекционния курс "Култура на прехода" продължава с още срещи, всяка последна сряда на месеца в театралната зала на СУ "Св Климент Охридски". Входът ще е свободен,а в следващото издание на 25 октомври доц. д-р Орлин Спасов ще ни запознае с траекториите на медиите по времето на прехода от социализъм към капитализъм. Пълната програма можете да намерите тук.
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Калоянова разказва история за незарасналите рани и изкуплението в нова книга.

Людмила Калоянова с разказ за незарасналите рани и изкуплението в нова книга

История за незарасналите рани и възможното или невъзможно изкупление разказва Людмила Калоянова в новата си книга "Американски триптих". Това съобщават издателите от "Жанет 45“. По думите им романът засяга темите за вината и покаянието, за изгубената и намерена идентичност. Историята е разказана на фона на съдбата на три поколения емигранти в Америка...

обновено на 21.08.24 в 12:42

Вечер на импровизациите: ХаХаХа ИмПро театър с ново шоу в парка "Заимов"

"ХаХаХа ИмПро театър"  се завръща за трета поредна година с представления на открито в " ХаХаХа на пейка`24"  тази вечер в парка "Заимов", съобщават от трупата. Предстоят три импровизационни спектакъла със свободен достъп и на открито. Естеството на импровизационния театър и създаването на истории на момента позволява на трупата да представи три..

публикувано на 21.08.24 в 12:02

Антологистът Славейков и немските поети

За първи път излиза двуезично издание на антологията на Пенчо Славейков "Немски поети". Тя има специално място в българския културен и литературноисторически контекст. "С основание можем, струва ми се, да заявим, – пише в статията си Пламен Антов, – че това първо двуезично издание, придружено от концептуалната студия на Бисера Дакова, възражда за..

публикувано на 21.08.24 в 11:43

Музеите на бъдещето

Музеите на бъдещето – традиции, иновативни подходи и вдъхновяващи практики. Представяме новата магистърска програма "Съвременни музейни експозиции в исторически и археологически музеи" на Нов български университет. Гостува археологът Весела Герчева, директор на програмата и специалист по интерактивна педагогика и образование в музейна среда. И още:..

публикувано на 20.08.24 в 12:00

Музей "Етър" посреща своя юбилей с етно джаз концерт на Нина Николина

Музей "Етър" отбелязва 60-годишнината от създаването си с концерт на Нина Николина - "Етно Джаз Проект" , съобщават от културната институция, цитирани от БТА.  "Етно Джаз Проект" е вдъхновен от златните хитове на българския песенен фолклор и има неподражаем стил, обединяващ в едно фолклор, етноджаз, фламенко, вокални и инструментални импровизации. На..

публикувано на 20.08.24 в 11:12