Аз ли съм, или не съм? С този въпрос ни контрира съмнението винаги когато усети, че му даваме почва да се зароди в нас. Защото не се ли питаме това най-често – кои сме ние всъщност?
Как се изграждаме като личности и каква сила даваме на егото да превземе същността ни? Кога настъпва истинското себепознание и не е ли именно опознаването и приемането на собствената ни идентичност пътят към толерантността?
С втория си късометражен филм "Автопортрет" Десислав Атанасов разказва за един млад художник, който – докато рисува свой автопортрет – открива истинската си същност.
Десислав снима любителски филми от 14-годишен. Завършил е инженерна специалност, а след това и кинорежисура и продуцентство в НБУ. Студентският му късометражен филм "Споделено сърце" печели бронзовата награда за 2021 година на Международния фестивал на късометражното кино в Будапеща, а "Автопортрет" се явява дебютният му късометражен филм.
Чрез тази кратка филмова история режисьорът припомня, че всеки човек се намира в капана на собствените си страхове и схващания за добро и лошо, а разстоянието между това, което е всъщност, и това, което си мисли, че е, е мярката за собствената му лудост. Пътуването, ако изберем така да гледаме на живота, се крие в това да скъсим разстоянието.
Става дума за действителността на опитомената същност, която показваме, и дивия звяр, който крием.
Коя от двете същности взема превес накрая? Дали пък не е нито една от двете, защото на финала на пътуването знаем толкова много за себе си, че няма място за противоречия?
Човек е такъв, какъвто е и няма друг избор, освен да се разбере и приеме. "Автопортрет" на Десислав Атанасов е филм, който говори точно за този процес отвътре навън. Процесът, който засяга идентичността, самоличността и начина, по който човек се възприема.
Терзанията, които го завладяват по този път на самопознанието ли обаче са тези, които излизат на преден план във филма му?
Режисьорът отговаря в звуковия файл.
В "Автопортрет" участват актьорите Борис Атанасов, който е съсценарист на филма заедно с Десислав Атанасов, Севар Иванов и Валентин Ганев. Оператор е Младен Минев, а музиката е дело на Иван Манов. Филмът се реализира в копродукция с "Декидис Филмс".
Снимки – zlatnaroza.bg
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на българската поп музика – Емил Димитров оживява в спектакъла на режисьора Николай Априлов – "Емил – Само един живот не е достатъчен". Във вълнуваща форма зрителите получават една история за живота на..
Директорът на най-посещавания музей в света - френския " Лувър ", Лоранс Де Кар обяви, че планира за достъп до картината на Леонардо да Винчи "Мона Лиза" да се заплаща допълнително. Таксата ще бъде добавена към стандартния вход за музея. В интервю за радио " France Inter " Де Кар подчерта, че не става въпрос за самостоятелен билет, а за..
" Бруталистът ", тричасовата драма на Брейди Корбет за отношението към брилянтен унгарски постмодерен архитект в САЩ след Втората световна война, взе наградата за най-добър филм на лондонските филмови критици . Филмът, в който участват Ейдриън Броуди, Фелисити Джоунс и Гай Пиърс , спечели голямата награда, но пропусна някои други, както..
За осемнайсти път клубът на хумориста "Жарава" в град Кубрат ще даде възможност на всички смешни хора да покажат какво могат. И отново в това смешно начинание сериозен партньор е екип "Хумор и сатира" на програма "Христо Ботев". Създаден през 1988 г. от художниците-карикатуристи Димитър Атанасов и Стоян Черников и лекарите д-р Красимир Манолов и д-р..
Преводите на проза от африкански страни – романът "Жени, лишени от търпение" на камерунската писателка Джаили Амаду Амал. За културните различия, правата на жените и еманципаторния потенциал на образованието. С участието на преводача Зорница Китинска и Мария Чунчева – редактор. Чуйте предаването в звуковия файл. Снимка – БНР
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg