Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Автопортрет" от Десислав Атанасов – късометражна история за идентичността

Режисьорът представи филма си в рамките на 41-вата "Златна роза" във Варна

Снимка: zlatnaroza.bg

Аз ли съм, или не съм? С този въпрос ни контрира съмнението винаги когато усети, че му даваме почва да се зароди в нас. Защото не се ли питаме това най-често – кои сме ние всъщност?

Как се изграждаме като личности и каква сила даваме на егото да превземе същността ни? Кога настъпва истинското себепознание и не е ли именно опознаването и приемането на собствената ни идентичност пътят към толерантността?

С втория си късометражен филм "Автопортрет" Десислав Атанасов разказва за един млад художник, който – докато рисува свой автопортрет – открива истинската си същност.

Десислав снима любителски филми от 14-годишен. Завършил е инженерна специалност, а след това и кинорежисура и продуцентство в НБУ. Студентският му късометражен филм "Споделено сърце" печели бронзовата награда за 2021 година на Международния фестивал на късометражното кино в Будапеща, а "Автопортрет" се явява дебютният му късометражен филм.

Чрез тази кратка филмова история режисьорът припомня, че всеки човек се намира в капана на собствените си страхове и схващания за добро и лошо, а разстоянието между това, което е всъщност, и това, което си мисли, че е, е мярката за собствената му лудост. Пътуването, ако изберем така да гледаме на живота, се крие в това да скъсим разстоянието.

Става дума за действителността на опитомената същност, която показваме, и дивия звяр, който крием.

Коя от двете същности взема превес накрая? Дали пък не е нито една от двете, защото на финала на пътуването знаем толкова много за себе си, че няма място за противоречия?

Човек е такъв, какъвто е и няма друг избор, освен да се разбере и приеме. "Автопортрет" на Десислав Атанасов е филм, който говори точно за този процес отвътре навън. Процесът, който засяга идентичността, самоличността и начина, по който човек се възприема.

Терзанията, които го завладяват по този път на самопознанието ли обаче са тези, които излизат на преден план във филма му?

Режисьорът отговаря в звуковия файл.

В "Автопортрет" участват актьорите Борис Атанасов, който е съсценарист на филма заедно с Десислав Атанасов, Севар Иванов и Валентин Ганев. Оператор е Младен Минев, а музиката е дело на Иван Манов. Филмът се реализира в копродукция с "Декидис Филмс".

Снимки – zlatnaroza.bg


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29

В България връзката между историческата наука и обществото е счупена

Дни след откриване на новата учебна година и дни преди Деня на независимостта разсъждаваме върху значението на историческото познание в съвременния свят. В какво се изразява обучението по история в училище, как да се борим с фалшификациите в историята, и как младите гледат на историята и миналото? Гост в "Нашият ден" е Александър Стоянов..

публикувано на 19.09.24 в 09:11