Аз ли съм, или не съм? С този въпрос ни контрира съмнението винаги когато усети, че му даваме почва да се зароди в нас. Защото не се ли питаме това най-често – кои сме ние всъщност?
Как се изграждаме като личности и каква сила даваме на егото да превземе същността ни? Кога настъпва истинското себепознание и не е ли именно опознаването и приемането на собствената ни идентичност пътят към толерантността?
С втория си късометражен филм "Автопортрет" Десислав Атанасов разказва за един млад художник, който – докато рисува свой автопортрет – открива истинската си същност.
Десислав снима любителски филми от 14-годишен. Завършил е инженерна специалност, а след това и кинорежисура и продуцентство в НБУ. Студентският му късометражен филм "Споделено сърце" печели бронзовата награда за 2021 година на Международния фестивал на късометражното кино в Будапеща, а "Автопортрет" се явява дебютният му късометражен филм.
Чрез тази кратка филмова история режисьорът припомня, че всеки човек се намира в капана на собствените си страхове и схващания за добро и лошо, а разстоянието между това, което е всъщност, и това, което си мисли, че е, е мярката за собствената му лудост. Пътуването, ако изберем така да гледаме на живота, се крие в това да скъсим разстоянието.
Става дума за действителността на опитомената същност, която показваме, и дивия звяр, който крием.
Коя от двете същности взема превес накрая? Дали пък не е нито една от двете, защото на финала на пътуването знаем толкова много за себе си, че няма място за противоречия?
Човек е такъв, какъвто е и няма друг избор, освен да се разбере и приеме. "Автопортрет" на Десислав Атанасов е филм, който говори точно за този процес отвътре навън. Процесът, който засяга идентичността, самоличността и начина, по който човек се възприема.
Терзанията, които го завладяват по този път на самопознанието ли обаче са тези, които излизат на преден план във филма му?
Режисьорът отговаря в звуковия файл.
В "Автопортрет" участват актьорите Борис Атанасов, който е съсценарист на филма заедно с Десислав Атанасов, Севар Иванов и Валентин Ганев. Оператор е Младен Минев, а музиката е дело на Иван Манов. Филмът се реализира в копродукция с "Декидис Филмс".
Снимки – zlatnaroza.bg
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път падна върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора бе излизането на българското издание, а специален гост в студиото беше редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
Всяко време има своето съвременно изкуство. Това е сякаш самоочевидна истина, върху която не се замисляме. А може би трябва. Често чувам, че нашето днешно съвременно изкуство е неразбираемо, че не е ясно какво е искал да каже авторът, а друго си е класиката, която виждаме в музеите. И също толкова често ми се е искало да попитам дали наистина..
Изложбата "Четири поетични стихии" в Националния литературен музей показва лични вещи, ръкописи и книги на поетесите Блага Димитрова, Станка Пенчева, Весна Перун и Ваня Петкова. Експонатите са дарени от родственици на четирите поетеси и са подредени от литературната изследователка и уредник на Националния литературен музей Катя Зографова...
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото. Един от тях е проф. Златимир Коларов – ревматолог, общественик, писател и сценарист , човек, чиято дейност се простира отвъд медицината и пренася лечителската сила и в света на литературата и..
Дъщерята на мисионер е оцеляла като дете при самолетна катастрофа дълбоко в амазонската джунгла и е обявена за "чудо". Години по-късно се е превърнала в чудодейна лечителка, която поддържа мисията си благодарение на своята слава, а не след дълго баща ѝ поставя в епицентъра на ескалиращ конфликт. Така звучи сюжетът на филма "Трансамазония", който Пиa..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg